facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2005 - styczeń
Hip hopem o Dekalogu

dk. Przemek Kawecki SDB

strona: 6



Co roku salezjanie z inspektorii warszawskiej proponują młodzieży tematyczny materiał formacyjny. W ubiegłym roku wybór padł na 10 przykazań.


Współczesna kultura młodzieżowa w takiej formie, jak ją postrzegamy w Polsce, budzi w wielu sprzeciw jako nieedukacyjna, nawet degenerująca, wnosząca mało pozytywnych wartości. Jest wszechobecna i masowa, może więc budzić niepokój jako zjawisko ogromne, trudne do ogarnięcia. Jednak jej negowanie jest błędem. Twierdzenie, że nie jest nośnikiem niczego pozytywnego jest bardzo jednostronne. Należy więc podjąć próbę konfrontacji: zamiast negować i odmawiać jej walorów warto raczej wejść z nią w dialog, tak, aby zachować i rozpowszechnić to, co jest w niej godne uwagi i zasługuje na promocję.

Językiem, który aktualnie przemawia do większości młodzieży jest bez wątpienia hip hop, muzyka, która opanowała polskie ulice i media. Niektórzy uważają, że hip hop nie może mieć nic wspólnego z chrześcijaństwem, że taka muzyka i Bóg, to sprzeczność. Tak więc śpiewać – w kojarzonym przede wszystkim z wulgaryzmem – stylu hiphopowym o Dekalogu po prostu nie wypada albo też wręcz jest niemożliwe.

Tymczasem papież Jan Paweł II od lat zachęca do odczytywania znaków czasu i adekwatnego do nich głoszenia Ewangelii. A skoro hip hop przemawia do młodzieży, to czemu nie posłużyć się nim, aby przekazać jej pozytywne treści? Oczywiście nie każdy rodzic, ksiądz czy katecheta ma być raperem. Dlatego, chcąc przypomnieć młodzieży fundamentalne zasady, jakie człowiek otrzymał od Boga, salezjanie i młodzieżowy portal www.bosko.pl poprosili polskich raperów, aby wypowiedzieli się na temat 10 przykazań w swoim stylu.

Pierwszymi, którzy odpowiedzieli na tę propozycję był zespół Full Power Spirit z Białej Podlaskiej, który do nagrania kilkunastu utworów na temat Dekalogu zaprosił innych, znanych raperów, takich jak: Vienio i Pele, Łyskacza (Mor.W.A.), Evident, Wilka oraz osoby spoza kręgu hiphopowców m.in. Mietka Szcześniaka. Prace nad płytą rozpoczęły się w sierpniu 2004 r. Ostatecznie krążek ukazał się jako dodatek do książki Wydawnictwa Salezjańskiego Dekalog w sieci, w której obok literackiej fikcji pojawiły się autentyczne wypowiedzi młodzieży, teologów, aktorów i innych znanych osób.

Premiera projektu Hip Hop Dekalog 2004 odbyła się 28 listopada ub.r. w łódzkim Klubie Muzycznym CUBE. Miejsce premiery nie było przypadkowe. Klub ten jest jednym z najpopularniejszych klubów młodzieżowych w Łodzi. A więc dekalog był głoszony w miejscu, w którym chętnie gromadzi się młodzież. Data premiery również nie była przypadkowa – pierwsza niedziela Adwentu, czyli czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa. W kościołach organizowane są wtedy rekolekcje.

Koncert premierowy Hip Hop Dekalog 2004 był więc zarazem próbą pokazania sposobu na ciekawe, atrakcyjne dla młodego człowieka przeprowadzenie rekolekcji – próbą ewangelizacji.