- Piątka oratorianów męczenników
- Wyzwania
- Europa po salezjańsku
- żniwo wprawdzie wielkie…
- List od Karola
- Wskazać kierunek
- Porozmawiajmy
- Początek formacji – przyjęcie i umowa
- Zaproszenie do współpracy
- Rodzina Salezjańska jest moją rodziną
- Kuchennymi drzwiami
- Â?ródło mojej radości
- List do redakcji
- Szkoły salezjańskie
Zaproszenie do współpracy
Czesław Biedalak SWS
strona: 11
9 maja 1876 r. ksiądz Bosko powołał do życia Stowarzyszenie Salezjańskich Pomocników Kościoła (które w 1993 r. zmieniło nazwę na Stowarzyszenie Współpracowników Salezjańskich) działające na zasadach trzeciego zakonu. Wraz z rozwojem Towarzystwa Salezjańskiego rozwijało się także Stowarzyszenie, które z salezjanami dotarło do Polski.
Współpracownikiem może zostać każdy dobry katolik, który ukończył 16 rok życia, jest zafascynowany duchem księdza Bosko i perspektywą pracy dla dobra młodzieży. Przygotowanie do wstąpienia w szeregi Współpracowników Salezjańskich poprzedzone jest zawsze odpowiednim okresem uczestnictwa w życiu Stowarzyszenia, w celu sprawdzenia swojego powołania do posłannictwa salezjańskiego. Zwykle jest to dwa lata. Współpracownik żyje we własnym środowisku, we własnej rodzinie, ale duchem Zgromadzenia Salezjańskiego. Realizuje swój apostolat w codziennych obowiązkach rodzinnych, środowisku pracy. Aktywnie włącza się w życie Kościoła lokalnego, wypełniając posłannictwo wychowywania i ewangelizacji młodzieży, oparte na systemie wychowawczym księdza Bosko.
Lokalne Stowarzyszenie Współpracowników Salezjańskich w Poznaniu na Winogradach powstało w 1968 r. Działalność rozpoczęto od formacji przewidzianej dla kandydatów, na którą złożyło się zapoznanie z dokumentami soboru watykańskiego II o Kościele w świecie współczesnym, poznanie księdza Bosko i ducha salezjańskiego, a następnie zapoznanie z Programem życia Apostolskiego (obecnie Regulaminem życia Apostolskiego).
Nasza wspólnota bierze czynny udział w życiu parafii, współpracując z salezjanami. Jako chrześcijanie staramy się aktywnie naśladować Chrystusa, służąc ludziom. W zwyczajnych warunkach życia dążymy do urzeczywistniania ewangelicznego ideału miłości Boga i bliźniego Wspieramy także finansowo oratorium Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego Krakowie, a także magazyn Don BOSCO. Na przestrzeni lat o naszej wspólnoty należało 116 osób, niektóre już odeszły do Pana.
Zapraszamy wszystkich sympatyków księdza Bosko do wspólnoty przy parafii św. Jana Bosko w Poznaniu. W każdą drugą środę miesiąca gromadzimy się po wieczornej Mszy św. Może to właśnie Ciebie Bóg powołuje, abyś zasilił szeregi księdza Bosko i kontynuował jego dzieło.