facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2004 - czerwiec
Europa po salezjańsku

ks. Dariusz Bartocha SDB - Krajowy Delegat ds. Duszpasterstwa Młodzieży

strona: 4



Unia Europejska – to wielka rodzina narodów. Patrzymy na nią z ostrożną ciekawością i nadzieją, ale nie lękamy się. Wiemy, że chcemy się w niej dzielić naszym doświadczeniem Chrystusa i stylem głoszenia Go. Jako Polacy, ale także jako Rodzina Salezjańska.Chcemy dawać i uczyć się. Don Bosco Youth-Net – to nowe forum, które stwarza ku temu okazję.


Don Bosco Youth-Net powstało w 2000 r., by gromadzić salezjańskie organizacje pozarządowe i przedstawicieli inspektorii z różnych krajów Europy zajmujących się przede wszystkim organizacją czasu wolnego i pracą socjalną wśród dzieci i młodzieży. Przedstawiciele krajów członkowskich zdecydowali się na utworzenie sieci organizacji, widząc korzyści płynące ze współpracy i wzajemnej wymiany doświadczeń. Obecnie członkami Don Bosco Youth są: Austria, Belgia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Holandia i Malta. Przewodniczącym jest salezjanin z Belgii Guido Stoop.


Głos młodzieży salezjańskiej
Głównym celem Don Bosco Youth-Net jest towarzyszenie młodym ludziom w ich drodze przez Europę i świat, uczestnicząc w podejmowanych przez nich inicjatywach, co jest jedną z charakterystycznych cech pracy w duchu św. Jana Bosko. Zwracając uwagę na wagę wymiany informacji, pomysłów i doświadczeń pomiędzy poszczególnymi partnerami, Don Bosco Youth-Net pragnie ułatwiać kontakt i pogłębiać współpracę pomiędzy organizacjami członkowskimi, aby dało to w efekcie coraz większą ilość wspólnie podejmowanych działań. Co najważniejsze, Don Bosco Youth-Net pragnie reprezentować głos młodzieży księdza Bosco i jej sprawy na szczeblu międzynarodowym.
Don Bosco Youth-Net oferuje dostęp do informacji, wspólną prezentacje członków poprzez stronę internetową (www.donboscoyouth.net), małe wydawnictwa, wspólne szkolenia i inicjatywy.

Pierwsze kontakty
Jedną z form realizacji celów Don Bosco Youth-Net są tzw. Weekendy, podczas których spotyka się zarząd. Jest to czas wymiany informacji, uzgodnień, podejmowania decyzji. W marcu 2003 r., po raz w takim spotkaniu w Wiedniu wziął udział przedstawiciel Krajowego Centrum Duszpasterstwa Młodzieżowego w Polsce. To była okazja do zapoznania się z poszczególnymi organizacjami, wspólnie prowadzonymi projektami, a przede wszystkich z przyjaciółmi z wielu krajów połączonych duchem ks. Bosko. Wiedeńskie spotkanie dotyczyło między innymi EVS (Europejska Służba Woluntariuszy) i Programu Młodzież. Został również nakreślony program pracy na lata 2003-2005. Sprecyzowane zostały plany dotyczące wymiany woluntariuszy – mamy nadzieję korzystnej dla młodzieży z całej Europy.
Kolejne spotkanie w ramach Weekendów odbyło się w październiku 2003 r. w Bolington w Anglii. Głównym tematem była praca z imigrantami oraz program przygotowywania wolontariuszy związanych z Don Bosco Youth-Net. Chodziło o to, żeby uczynić z nich dobrze współpracujący zespół i w ten sposób zintensyfikować kontakty oraz odciążyć osoby bezpośrednio odpowiedzialne za poszczególne organizacje. Przygotowano zakres oraz program szkolenia. W spotkaniu tym polscy przedstawiciele zaprezentowali inicjatywy międzynarodowe podejmowane przez polską (salezjańską) młodzież oraz stan przygotowania Polski do wstąpienia do Don Bosco Youth-Net.

W unijnych strukturach
Wreszcie przyszedł czas na Weekend w Rzymie w marcu 2004 r., który zdominowały prace nad przystąpieniem Don Bosco Youth-Net do Europejskiego Forum Młodych, czyli jedynej oficjalnej organizacji młodzieżowej przy Unii Europejskiej skupiającej młodzieżowe organizacje pozarządowe z Europy. Przystąpienie do Forum dałoby szanse młodzieży salezjańskiej mówienia o swoich sprawach i proponowania nowych inicjatyw dla młodzieży w całej Unii Europejskiej. Europejskie Forum Młodych może wypowiadać się w kwestiach młodzieżowych w Parlamencie Europejskim, wymagana jest jego zgoda przy zatwierdzaniu budżetu na działania młodzieżowe, może również proponować nowe kierunki finansowania działalności młodzieżowej przez Unię Europejską. Z jego inicjatywy powstał np. program wymiany wolontariuszy w ramach Programu Młodzież.

Krok w przyszłość
Kolejny Weekend odbędzie się w Krakowie w październiku tego roku. Być może podczas tego spotkania staniemy się członkami Don Bosco Youth-Net. Podchodzimy do tej kwestii z rozwagą, chcemy by nasze wstąpienie było dobrze przygotowane i mamy nadzieję, że ubogacimy tę organizację całym pięknem i bogactwem życia polskiej młodzieży, jej pomysłowością, dynamizmem i głębią wiary.