facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2020 - kwiecień
THINK BIG! – Myśl na wielką skalę!

ks. Albert Wołkiewicz

strona: 23



Think Big… to pierwsze słowa tytułu książki, którą Donald Trump napisał w 2007 roku. Dziesięć lat później został wybrany na urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Chociaż jego książka (we współautorstwie z Billem Zankerem) adresowana jest do ludzi biznesu, zwłaszcza tych, którzy negocjują potężne, wielomilionowe projekty, to zawiera wiele rad i wskazań, które idealnie pasują do projektu „Nauczyciel w szkole jutra”. To 10 mądrych wskazań wychowawczych w dużej mierze przekazanych przez ojca Donalda Trumpa. Przeniesienie tych rad do środowiska edukacyjno-wychowawczego może nie tylko ubogacić warsztat pracy nauczyciela religii, ale przyczynić się do bardziej twórczego zaangażowania w katechizację, która coraz częściej przypomina nową ewangelizację.
1. Bądź dokładny i dbaj o szczegóły. Dobrze zaplanuj to, co masz robić i mówić na lekcji. Przedmiot, którego nauczasz w szkole jest specyficzny. Dotyka dwóch rzeczywistości: ziemskiej i wiecznej. Dlatego uważaj na to, co i jak mówisz. Ma to wpływ nie tylko na ziemskie życie Twoich uczniów. Pomagasz rodzicom kształtować sumienie ich dzieci. Decyzje, które zapadają w sumieniu, wpływają na życie wieczne. Bądź odpowiedzialny.
2. Bądź dynamiczny. Musisz mieć wielkie pomysły, ale też energię, żeby je zrealizować. Jeśli zabraknie Ci dynamiki to nie masz tego, co trzeba, żeby rzeczy dokonać. Sama cierpliwość to za mało. Nie zapomnij, że pracujesz dla Królestwa Bożego, „a zdobywają je ludzie gwałtowni” (Mt 11, 12 b).
3. Bądź skoncentrowany i skupiony. Kiedy stracisz koncentrację, stracisz swój dynamizm. Te dwie cechy są ze sobą połączone. Koncentracja (skupienie) i dynamizm. Możesz osiągnąć o wiele więcej, niż Ci się wydaje, jeśli te dwie rzeczy będą stale współdziałały dla Ciebie. Możesz mieć wielki talent i wiedzę, ale jeśli nie będziesz skupiony, to przegrasz. W czasach wielozadaniowości to może być wyzwaniem, ale jest to absolutnie konieczne. Uwierz mi, znam się na tym.
4. Patrz na rozwiązanie, a nie na problem. Ta zasada jest niesamowicie ważna, jeśli chcesz się nauczyć myśleć i działać na wielką skalę. Dlaczego? Cokolwiek zrobisz to natrafisz na jakieś problemy. One są częścią życia i Twojej pracy. Jeśli pozwolisz, żeby problemy Cię blokowały, staną się większe niż Twoje myśli i w konsekwencji pokonają Cię. Skupianie się tylko na problemach blokuje Cię i zamyka. Jeśli razem z uczniami zaczniesz szukać rozwiązań to będziesz zdziwiony, jak szybko znajdziesz z nimi wspólny język.
5. Patrz na możliwości jako na szanse. Codziennie zadaj sobie pytanie: czego nowego mogę się dzisiaj nauczyć? Bądź otwarty na nowe pomysły. Każdy dzień daje nowe możliwości. Mam nadzieję, że nie chodzisz do szkoły tylko po to, aby nauczać. Gdy wracasz do domu po pracy, ile razy zadałeś sobie pytanie: czego dziś nauczyli mnie moi uczniowie? Szkoła jest dla wszystkich, nie tylko dla uczniów. Ty też masz możliwość nauczyć się czegoś nowego. Nie zmarnuj tej szansy!
6. Bądź specjalistą w swojej dziedzinie. Spróbuj dowiedzieć się wszystkiego, co możesz o zagadnieniach, które masz omawiać. Nie będziesz miał odpowiedzi na wszystkie pytania, ale wiedz wszystko, co możesz o tym, czym się zajmujesz.
7. Żyj i pracuj z pasją. „Im więcej pracuję, tym więcej mam szczęścia!” – mówi przysłowie. A ja dodaję jeszcze jedno słowo: „pasja”. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz kochać to, co robisz. Żyj z pasją i pracuj z pasją! Jeśli nie kochasz tego, co robisz, jeśli nie kochasz swojej pracy jako katechety – zmień pracę! I to szybko. Dla dobra swojego i uczniów. Jeśli jesteś sfrustrowany możesz na to spojrzeć z dwóch stron. Frustracja oznacza, że albo oczekujesz zbyt wiele, albo wiesz, że możesz lub powinieneś robić jeszcze więcej. Niech frustracja zmotywuje Cię do dalszej pracy. Niech zaprowadzi Cię tam, dokąd chcesz dojść, zamiast wegetować tam, gdzie nie chcesz być. Ale przede wszystkim żyj z pasją!
8. Uważaj się za zwycięzcę. Takie podejście natychmiast przegoni negatywne myślenie i odwróci problemy w dobrą stronę. Patrz na problemy jako na wyzwania, którym masz stawić czoło i je rozwiązać. To jest myślenie pozytywne z zabarwieniem realistycznym.
9. Bądź mądry! Pamiętaj, że masz do zaoferowania coś wyjątkowego, coś, czego nie mają inni. Mądrość oznacza, że wiesz, co masz w rękach. A Ty dodatkowo wiesz, w czyich jesteś rękach! Tak, nie zapomnij: jesteś w rękach Boga! Pełnisz Jego misję!
10. Nigdy się nie poddawaj! Nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawaj! Poniesiesz porażkę tylko wtedy, gdy przestaniesz próbować. Tylko nieudacznicy rezygnują. Zwycięzcy idą dalej. Nie rezygnuj! Nie poddawaj się! Jeden rok szkolny to 10 miesięcy. Weź na każdy miesiąc jedną radę, a zobaczysz, że praca w szkole lub w nauczaniu zdalnym zacznie procentować w życiu Twoim i Twoich uczniów. __