facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2020 - styczeń
E: JAK EWANGELIZACJA

ks. Marek Lis

strona: 21



Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”... ta starożytna maksyma nabiera raczej romantycznego znaczenia, gdy szczęśliwi pielgrzymi nareszcie mogą zachwycić się zabytkami Wiecznego Miasta, choć jej pierwotny sens był inny: budowane przez starożytnych Rzymian drogi tworzyły wydajny system ułatwiający przemieszczanie się w najdalsze zakątki imperium i zarządzanie nim z położonej nad Tybrem stolicy. To właśnie one ułatwiły rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa: czy apostolskie podróże św. Pawła byłyby możliwe bez rzymskich dróg? Czy głoszenie Ewangelii w starożytności byłoby tak skuteczne bez wspólnego dla rozległych terenów imperium języka, jakim była powszechnie znana greka w wersji koine, w której spisane zostały księgi Nowego Testamentu?

Ewangelizacja, głoszenie Dobrej Nowiny o Jezusie, jest wypełnianiem tego zadania, które Zmartwychwstały Jezus pozostawił uczniom: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15). To dzieło potrzebuje świadectwa żywej wiary uczniów i ich nawrócenia (pierwsze, najkrótsze kazanie Jezusa brzmi: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”, Mk 1,15). Wiara ma być wyrażana w języku zrozumiałym dla słuchaczy, a głoszenie Ewangelii posługiwać się dostępnymi narzędziami i mediami.

Już w 1975 r. w adhortacji „Evangelii nuntiandi” papież Paweł VI pisał: „Kościół byłby winny przed swoim Panem, gdyby nie używał tych potężnych pomocy, które ludzki umysł coraz bardziej usprawnia i doskonali”! Dzisiaj dzieło ewangelizacji może się dokonywać nie tylko dzięki zaangażowaniu misjonarzy, jadących aż na krańce ziemi, lecz za sprawą żywego świadectwa wiary i miłości Boga, wyrażanego również na miliardach ekranów cyfrowego kontynentu. Każdy z uczniów Jezusa jest odpowiedzialny za to, by w świecie rozbrzmiewały słowa Ewangelii: wystarczy dostęp do internetu i pragnienie podzielenia się Słowem. 