- Wiązanka
- Od redakcji
- Charyzmatyczni katecheci ISTNIEJĄ NAPRAWDĘ!
- Więź i towarzyszenie to podstawa DOBRYCH RELACJI Z NASTOLATKIEM
- Dziadkowie: kochają, przekazują wiarę, uczą obowiązkowości i pracowitości
- SIERRA LEONE: Otoczyć opieką dzieci i młodzież
- Kenia Kolonie dla ubogich dzieci
- Ewangelie – wyraz wiary pierwotnego Kościoła czy prawda historyczna?
- Relacje z nastolatkiem – dorastanie do dojrzałości
- Nastolatek potrzebuje rodzica nie kumpla!
- Cyberprzestrzeń – dlaczego tak bardzo promuje „anonimowe tchórzostwo”?
- E: JAK EWANGELIZACJA
- KORZYSTAJMY Z UMIAREM Z ZAJĘĆ DODATKOWYCH
- Lekcje religii w kryzysie czy KONSEKWENCJA NOWEGO MODELU RODZINY?
- „A co? Nie można się nawrócić?”
- Jak przelatujące ptaki
- Ks. Władysław Dec SALEZJANIN, WYCHOWAWCA, PATRIOTA 1907–1999 JAN
- Tysiąc par nart
- Fideizm jest herezją
E: JAK EWANGELIZACJA
ks. Marek Lis
strona: 21
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”... ta starożytna maksyma nabiera raczej romantycznego znaczenia, gdy szczęśliwi pielgrzymi nareszcie mogą zachwycić się zabytkami Wiecznego Miasta, choć jej pierwotny sens był inny: budowane przez starożytnych Rzymian drogi tworzyły wydajny system ułatwiający przemieszczanie się w najdalsze zakątki imperium i zarządzanie nim z położonej nad Tybrem stolicy. To właśnie one ułatwiły rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa: czy apostolskie podróże św. Pawła byłyby możliwe bez rzymskich dróg? Czy głoszenie Ewangelii w starożytności byłoby tak skuteczne bez wspólnego dla rozległych terenów imperium języka, jakim była powszechnie znana greka w wersji koine, w której spisane zostały księgi Nowego Testamentu?
Ewangelizacja, głoszenie Dobrej Nowiny o Jezusie, jest wypełnianiem tego zadania, które Zmartwychwstały Jezus pozostawił uczniom: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15). To dzieło potrzebuje świadectwa żywej wiary uczniów i ich nawrócenia (pierwsze, najkrótsze kazanie Jezusa brzmi: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”, Mk 1,15). Wiara ma być wyrażana w języku zrozumiałym dla słuchaczy, a głoszenie Ewangelii posługiwać się dostępnymi narzędziami i mediami.
Już w 1975 r. w adhortacji „Evangelii nuntiandi” papież Paweł VI pisał: „Kościół byłby winny przed swoim Panem, gdyby nie używał tych potężnych pomocy, które ludzki umysł coraz bardziej usprawnia i doskonali”! Dzisiaj dzieło ewangelizacji może się dokonywać nie tylko dzięki zaangażowaniu misjonarzy, jadących aż na krańce ziemi, lecz za sprawą żywego świadectwa wiary i miłości Boga, wyrażanego również na miliardach ekranów cyfrowego kontynentu. Każdy z uczniów Jezusa jest odpowiedzialny za to, by w świecie rozbrzmiewały słowa Ewangelii: wystarczy dostęp do internetu i pragnienie podzielenia się Słowem.