facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2020 - styczeń
SIERRA LEONE: Otoczyć opieką dzieci i młodzież

ks. Sergej Goman sdb

strona: 14



Sierra Leone zamieszkuje ok. 7 milionów ludzi i jest to jeden z najbiedniejszych krajów na ziemi. 13 lat wojny domowej czy epidemia eboli pozostawiły po sobie nieodwracalne zmiany w strukturze społecznej. Wiele rodzin zostało rozbitych, a dzieciom brakuje podstawowych warunków do życia (brak edukacji, niedostatek pożywienia, brak dostępu do opieki medycznej itp.). Aby zapewnić rodzinie byt, wielu rodziców udaje się na tułaczkę w celu znalezienia pracy. Brak kontroli rodzicielskiej, bieda, wykorzystywanie seksualne doprowadziło do tego, że wiele dzieci i młodzieży skazanych jest na życie na ulicach stolicy kraju – Freetown. Żeby przeżyć, wstępują do gangów, kradną, żebrzą, trudnią się prostytucją. Alkohol, tramadol i marihuana to jedne z najczęstszych używek powszechnych wśród młodzieży.

Salezjanie przybyli do Sierra Leone w 1986 r. Od tamtej pory czynnie angażują się w życie i kulturę lokalnej społeczności: poprzez projekty prowadzone w ramach organizacji Don Bosco Fambul, salezjanie robią wszystko, aby otoczyć opieką dzieci i młodzież zmuszone do życia na ulicy. Oferują przestrzeń do spędzania wolnego czasu, uprawiania sportu, pomoc w odrabianiu zajęć, wydają posiłek, a także zapewniają duchowe wsparcie i bezpieczne środowisko.

Warunki życia

Pomimo że kraj jest bogaty w diamenty oraz inne minerały pozyskiwane głównie przez Libańczyków oraz Chińczyków, 53 proc. populacji żyje poniżej poziomu ubóstwa: za 1,90 dol. na dzień. Większość mieszkańców trudni się rolnictwem oraz rybołówstwem. Przez mały stopień uprzemysłowienia, tylko nieco ponad połowa osób zdolnych do pracy jest faktycznie zatrudniona. Nie pomaga również fakt, że Sierra Leone jest jednym z najbardziej korupcyjnych państw na świecie.

Zatrważa zwłaszcza sytuacja najmłodszych: m.in. ze względu na brak dostępu do opieki medycznej co dziewiąte dziecko umiera przed ukończeniem pięciu lat. Co czwarte nie ma możliwości edukacji. Wskutek traumy z czasów wojny wielu rodziców nie jest zdolnych do wychowywania dzieci: często stosują wobec nich przemoc, a rzadko interesują się ich życiem. To obok braku pożywienia jest przyczyną, że wiele dzieci ucieka z domu: nie zaznawszy szczęścia w rodzinie, szukają go na ulicy.

Wysiłki salezjanów

Salezjanie prowadzą we Freetown ośrodek dla dzieci ulicy, który zapewnia bezpieczeństwo, zajęcia rehabilitacyjne oraz jednoczy rozbite rodziny. Zakonnicy prowadzą też parafię, szkołę oraz Centrum Młodzieżowe Don Bosco, gdzie we współpracy ze świeckimi animatorami starają się wychowywać dzieci i młodzież na dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli. Tam dziennie w zajęciach edukacyjnych, sportowych oraz religijnych uczestniczy od 50 do 100 chłopców i dziewcząt w wieku od 7 do 18 lat. Dla wszystkich jest również ciepły posiłek. Niestety w Centrum Młodzieżowym brakuje miejsca do nauki, przestrzeni do odrabiania lekcji, a także pokoju do codziennych spotkań i rozmów. Do tej pory zajęcia odbywały się w wyznaczonych godzinach w sąsiedniej szkole, jednak z powodu prowadzonych tam innych zajęć jest to utrudnione. Dlatego salezjanie chcą rozbudować budynek centrum, zapewniając powiększenie pomieszczeń do gier i zabaw oraz dobudowując pomieszczenie biurowe, pokój spotkań oraz salę do nauki.

Istota ewangelizacji w kraju muzułmańskim

77 proc. populacji Sierra Leone stanowią muzułmanie. Większość z nich należy do klasy średniej, która jest w stanie koegzystować z chrześcijanami. Dlatego również dzieci z rodzin muzułmańskich uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez Centrum Młodzieżowe. Są traktowane na równi z pozostałymi. I na równi z innymi są obdarzane miłością, co stanowi istotę ich ewangelizacji. Oparty na wzajemnej tolerancji, dialogu oraz współpracy dzieci różnych wyznań model wychowawczy stanowi przykład dla całej populacji Sierra Leone. Pokazuje on, że jest możliwe wspólne życie bez fanatyzmu czy działań ekstremistycznych. 

Wesprzyj projekt: swm.pl/blog/cause/pomoc-w-rozbu¬dowie-centrum-don-bosco-we-freetown-w-sierra-leone