- Wyjść, zobaczyć, wezwać
- Od redakcji
- Futbol, a wychowanie
- 20 lat SWM
- Bangladesz EDUKACJA DZIECI W JOYPURHAT
- Rwanda - Wystarczyłaby ... pralka
- Hejt to wszystkie grzechy języka w jednym
- Nauczyciel musi być wolnym człowiekiem
- Generał Józef Haller u salezjanów
- VIII przykazanie nie mów fałszywego świadectwa
- Poradnik nauczyciela
- Bóg jest miłością
- Osamotnienie nauczycieli w gimnazjum
- Różaniec mam , to idę ...
- Więcej fantazji czy miłości?
- W lusterku nauczyciela
- Niebezpieczeństwa teorii holistycznych
- Nie ma wolności bez moralności
Niebezpieczeństwa teorii holistycznych
Robert Tekieli
strona: 28
BARDZO CZĘSTO SPOTYKAM SIĘ Z OKREŚLENIEM medycyna holistyczna. Niby wszystko wygląda normalnie, a jednak czuję jakiś niepokój. Z metodami holistycznymi często w tych samych placówkach sąsiadują praktyki ewidentnie okultystyczne. Co pan sądzi o holizmie?
Maria Magdalena R., Poznań
Holizm to pogląd podkreślający prymat całości nad częścią. Jest atrakcyjną alternatywą dla światopoglądu mechanistycznego, atomistycznego i redukcjonistycznego, w związku z czym chętnie odwołują się do niego zwolennicy nowych paradygmatów postrzegania świata, w tym New Age. Praktyka duszpastersko-egzorcystyczna rejestruje ogromną liczbę zniewoleń duchowych i opętań demonicznych dokonujących się za sprawa różnych odmian medycyny alternatywnej powołujących się na podejście holistyczne. Niebezpieczeństwem medycyny holistycznej jest pomieszanie duchowego z materialnym. „Duch" jest tu utożsamiany z „energią"; myli się poziomy ontologiczne i przekracza granice metodologiczne. Głównym błędem holizmu są fałszywe interpolacje. Samo pojęcie „całościowa medycyna naturalna" jest pojęciem ideologicznym. Stwierdza bowiem, że natura może leczyć i uzdrawiać całego człowieka. W ten sposób medycyna całościowa przesuwa się w obszar duchowości i religijności.
Otwarciu na tradycję okultystyczna oraz na doświadczenia mediumiczne sprzyja okultystyczna geneza współczesnej medycyny holistycznej, inspirującej się teoriami Heleny Bławatskiej i Alice Bailey, pochodzącymi z „oświecenia" spirytystycznego. Kiedy czytamy w tekstach holistów o kosmicznej energii płynącej do pola osoby leczonej, musimy dawać sobie sprawę, że jest to „zneutralizowany" język spirytystów. Terapie alternatywne głównie wnoszą w społeczeństwo alternatywne światopoglądy. Holizm rozmywa redukcyjnie pojęcie osoby ludzkiej w koncepcji ludzkiego pola energetycznego będącego jedynie fragmentem większego, jednolitego energetycznego pola, w obrębie którego jednak osobowy Bóg się nie mieści. Zatem wszystkie praktyki i teorie oparte na holizmie są niebezpieczne, a przynajmniej wątpliwe. Mówimy tu np. o psychologii transpersonalnej Grofa, bioenergoterapii, homeopatii, irydologii, Uzdrowicielskim Dotyku, polarity, shiatsu, reiki.
Rozpowszechnienie się teorii holistycznych prowadzi do bardzo groźnego zjawiska: obniżenia kryterium prawdomówności w kulturze. Coraz głupsze teorie znajdują dość powszechny posłuch. Każdy ma swoją prawdę - to hasło może odnosić się do emocji. Choć właściwie też nie zawsze. Odnoszenie irracjonalizmu do społecznego procesu rozpoznawania rzeczy wartościowych i odróżniania od pozornie prawdziwych, prowadzi do wielkich spustoszeń. Społeczeństwa monadyzują się, stając się łatwiejszym łupem dla totalitaryzmów, korporacyjnej przemocy oraz grup ideologicznych. Holizm, będąc na najwyższym poziomie propozycją filozoficzną, na niższych poziomach jest wykorzystywany w niskich celach. Wszystkie propozycje holistyczne są sceptycznie traktowane przez naukę, podobnie religia pokazuje, iż zacierają granicę pomiędzy materią i duchem. Oto, co z grubsza myślę o holizmie. ♦