facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2011 - wrzesień
MISJE. Zapiski Tunezyjskie

Bernadetta Jamróz, ks. Maciej Makuła SDB

strona: 19



„Życzyłbym sobie, aby ta książka nie była tylko zbiorem informacji o misjach w Tunezji, ale spotkaniem z żywą osobą, czyli ze mną”. Tak napisał na początku swojej książki ks. Marek Rybiński SDB kilka miesięcy przed swoją tragiczną śmiercią.

Ksiądz Marek Rybiński urodził się 11 maja 1977 r. W 1995 r. wstąpił do nowicjatu salezjańskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 2005 r. W 2007 r. wyjechał na misje do Tunezji, gdzie 18 lutego br. został zamordowany. Jego śmierć odbiła się echem w wielu krajach świata, wywołała liczne manifestacje potępiające zbrodnię. Z całego świata napływały kondolencje i wyrazy solidarności z rodziną ks. Marka i z salezjanami. Na uroczystościach żałobnych w Tunezji modlili się wspólnie chrześcijanie i muzułmanie.

Ks. Marek w czasie pobytu na misjach pisał książkę. „Zapiski tunezyjskie” to publikacja zawierająca historię człowieka, który swoje życie oddał Bogu, poprzez służbę ludziom. Opisał w niej Tunezję – jej kulturę, krajobraz, sztukę i historię. W styczniu 2011, ks. Marek poprosił Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie o jej wydanie.

Po tragicznej śmierci ks. Marka wydanie tej książki nabiera innego znaczenia. Odmalowana jest w niej historia życia kapłana, człowieka bardzo skromnego i pokornego, który zmarł śmiercią męczeńską. Jego życie i praca mogą być wzorem do naśladowania i inspiracją dla przyszłych pokoleń.

Do książki dołączony jest 26-minutowy film „Dusza tunezyjska”. Dokument przybliża osobę zamordowanego salezjanina, opowiada o tym, co działo się po jego śmierci w Tunezji i w Polsce. Ukazuje warunki, w jakich żył ks. Marek, szkołę, w której pracował i osoby, z którymi żył w Tunezji. Film zawiera relacje z uroczystości żałobnych w katedrze w Tunisie i w Warszawie.