facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2011 - luty
POKÓJ PEDAGOGA. Trudna przyjaźń

Małgorzata Wianecka-Nowak

strona: 15



Nasz syn przyjaźni się z chłopcem, który ma bardzo trudną sytuację w domu i nie radzi sobie w związku z tym z emocjami. Jest przez to niegrzeczny. Od jakiegoś czasu nauczyciele sygnalizują, że taką samą postawę zaczyna w szkole mieć nasz syn. Nie chcielibyśmy ograniczać ich kontaktów, nie wiemy jednak czy jest inne wyjście.

Sytuacja, o której piszecie wymaga od Was czujności. Kolega może mieć zły wpływ na Wasze dziecko to pewne, ale warto zastanowić się dlaczego tak jest. Warto zastanowić się, dlaczego Wasz syn naśladuje przyjaciela w złych zachowaniach? Czy brakuje mu pewności siebie? Czy zna granice i wie, co mu wolno, a na co absolutnie nie godzicie się? Najistotniejsze jest, byście nie stracili kontaktu z Waszym dzieckiem, bo nie będziecie mieli wtedy możliwości kontroli i wpływu na to, co się dzieje w jego życiu. Spróbujcie w rozmowach dowiedzieć się, co Waszemu synowi tak imponuje w koledze, że przejmuje jego zachowania.

Wasz syn przez całe swoje życie będzie się stykał z różnymi ludźmi. Nie ochronicie go przed złymi przykładami zachowań. Możecie go jednak uczyć wybierać te dobre. Musi wiedzieć, czego nie wolno mu robić. Możecie się odnieść również do zachowania jego kolegi i powiedzieć, co sadzicie o takim zachowaniu.

Kiedy rozmowy nic nie pomogą, rozwiązaniem może się okazać delikatne rozluźnianie znajomości przez proponowanie innych ciekawych zajęć, stwarzanie możliwości do zawiązywania przyjaźni z innymi rówieśnikami. Nie wolno jednak zupełnie zabronić tej relacji. Bardzo radykalne postawienie sprawy, skupianie się tylko na tej przyjaźni, ciągłe powracanie do tego tematu, a wreszcie zakaz kontaktów bez podejmowania dialogu z Waszym synem, może spowodować, że Wasze dziecko zamknie się, zacznie mocno buntować i nie dowiecie się od niego, co się dzieje w jego życiu, a przez to nie będziecie mogli ocenić sytuacji i wpływać na nią. Wasz wpływ zmaleje.

A podchodząc do tematu spokojnie, może nawet uda się Wam pomóc również przyjacielowi Waszego syna. Powodzenia.