facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2011 - luty
WYZWANIA

ks. Andrzej Godyń SDB

strona: 3



Uczymy się być ludźmi, imitując innych. Już dawno zaobserwowano, że nikt, nawet rodzice, nie mają takiego oddziaływania na dzieci, jak starsze rodzeństwo. Nierzadko przybiera to zresztą zabawną formę, choć śmiejąc się ze strojenia przez dzieci poważnych min, warto pamiętać, że ostatecznie śmiejemy się z samych siebie.

Dla dzieci i młodzieży przykład starszych, ale jeszcze niedorosłych, jest szczególnie ważny w procesie przyjmowania wzorów zachowań. Nieco starsi koledzy zawsze byli ważnym punktem odniesienia w kształtowaniu postaw i zawsze rodzice martwili się. w jakie środowisko może trafić ich pociecha, jednak dzisiaj – kiedy na znaczeniu tracą takie tradycyjne agendy wychowawcze, jak rodzina, szkoła, Kościół, organy porządkowe – siła oddziaływania grup rówieśniczych nabiera jeszcze większego znaczenia. W tym numerze naszego magazynu szczególną uwagę poświęcamy grupom kibiców, które nie tylko w wielkich miastach cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród młodzieży z tych warstw społecznych, do których św. Jan Bosko czuł się posłany.

Choć jest prawdą, że grupy rówieśnicze mogą oddziaływać negatywnie, a nawet być groźne nie tylko dla formacji młodych ludzi, ale także dla ich zdrowia i życia, to mogą też być pożądanym miejscem formowania właściwych postaw. Ta świadomość towarzyszyła większości wielkich wychowawców, że przypomnijmy tylko twórcę skautingu Roberta Baden-Powella czy księdza Franciszka Blachnickiego z jego ruchem „Światło-Życie”.

Dla nas w Rodzinie Salezjańskiej niezastąpionym wzorem pozostaje przyświecająca księdzu Bosko idea oratorium, które wśród swoich licznych celów stawiało sobie integrację młodych ludzi – bycia podwórkiem, na którym spotykają się rówieśnicy pod okiem ich dorosłych przyjaciół. Bo jak zauważył święty z Turynu – nie ma skuteczniejszych apostołów młodych niż inni młodzi.