facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2010 - grudzień
WYZWANIA

ks. Andrzej Godyń SDB

strona: 3



Niewiele neologizmów zrobiło w ostatnich kilkunastu latach taką karierę jak „zrealizować się”. Zrealizował „siebie” ktoś, kto dopiął swego, zrobił karierę, jest zadowolony z życia. Człowiek „zrealizowany” to współczesny święty. Osiągnął to, o co w życiu chodzi i stał się wzorem do naśladowania. Oczywiście może realizować „siebie”, robiąc także dobre rzeczy dla innych, ale nawet wtedy to jemu ma być z tym dobrze.

„Zrealizować się” skutecznie wypiera dotychczasowe „poświęcić się”. Jak sama nazwa wskazuje, poświęcić to przeznaczyć coś dla świętego celu. Poświęcić się – to dać do dyspozycji samego siebie. Różnica jest jak między braniem a dawaniem, egocentryzmem a miłością. Tymczasem to gotowość do poświęcania: trudu, wysiłku, pracy, czasu, środków materialnych, cierpienia, aż po ofiarę z życia, decyduje o trwaniu rodzin, wspólnot, społeczeństw, narodów i państw, a nawet całych cywilizacji.

Krzyż wniósł do kultury europejskiej obraz i wzór wszechmogącego Boga, który w Jezusie z miłości oddaje ludziom życie. To dlatego nasi przodkowie stawiali krzyże w miastach, wioskach, przy skrzyżowaniach dróg. Ta kultura ostoi się, jak długo będzie mu wierna, a silniejsi poświęcać się będą dla słabszych: nienarodzonych, upośledzonych, biednych, starych, nieproduktywnych, umierających, niewykształconych, niepotrzebnych. Jeśli poświęcenie jednostek i społeczeństw zacznie być wypierane przez egocentryzm, egoizm i pogardę dla słabszych, to znak, że nadchodzi czas barbarzyńców. Będą się tu mogli realizować bez przeszkód.