facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2010 - listopad
WYZWANIA

ks. Andrzej Godyń SDB

strona: 3



Kultura, w której żyjemy niepostrzeżenie się zmienia. Jeszcze niedawno była oparta na wartościach chrześcijańskich, w tej chwili można mówić o kulturze coraz bardziej postchrześcijańskiej, a do drzwi puka antychrześcijańska. To przejście dokonuje się jednak w sposób tak aksamitny, że wielu chrześcijan go nie zauważa. To błąd, bo o ile przed wojną nasi dziadkowie mogli w zasadzie bez większych obaw o zatracenie duchowej tożsamości przyjmować treści, którymi żyła ówczesna społeczność, (a nawet nasi rodzice, bo komunistyczną propagandę było stosunkowo łatwo zdemaskować), to dzisiaj chrześcijanie muszą uczyć się kryteriów rozróżniania, co w przekazywanych im treściach (głównie w mediach), jest dobre, co bezwartościowe, co szkodliwe, a co absolutnie nie do pogodzenia z wiarą w Jezusa Chrystusa.

Ta umiejętność ma szczególne znaczenie dla rodziców pragnących, by ich dzieci nie straciły przywiązania do wartości dziedziczonych przez tyle pokoleń Polaków. Wiem że rodzice mają raczej mało czasu, ale naprawdę warto dowiedzieć się, czy film, o którym mówi cała klasa syna, książka, którą czytają wszystkie koleżanki córki, koncert, na którym nastolatek „musi być” stanowią ten typ formacji intelektualnej i duchowej, której chcieliby dla swojego dziecka. Choć do niektórych treści dzieci po prostu nie wolno dopuszczać, to chodzi przede wszystkim o to, by pomóc interpretować przedstawiany świat wartości. W tym numerze naszego magazynu chcemy pomóc zrozumieć, dlaczego wchodzące do naszej kultury „nowe świeckie tradycje”, jak np. halloween czy walentynki, nie są neutralne, ale niosą ze sobą przekaz zmieniający sens pierwszych dni listopada czy młodzieńczej miłości.

W zmieniającym się świecie chrześcijanie muszą mieć odwagę bronić swojej tożsamości. Muszą umieć powiedzieć, że nie życzą sobie, by w szkołach zdejmowano krzyże np. pod pretekstem remontu, że halloween to nie jest dobra zabawa w okresie wspominania zmarłych, w piątek, w restauracji pytać czy serwują też danie postne, a na stacji benzynowej zauważyć że wystawianie pornografii na widok dzieci jest karalne. Jeśli nie chcą, by kiedyś ich dzieci wstydziły się wiary ojców, to lepiej niech się dziś nie wstydzą śmiało o niej świadczyć.