facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2008 - wrzesień
WYZWANIA

ks. Andrzej Godyń SDB

strona: 3



Kiedy myślimy o problemach rodziców i wychowawców zajmujących się dziećmi chorymi, zapewne przede wszystkim przychodzą nam na myśl te dotyczące lęków związanych z chorobami: czasem spędzonym w szpitalach, bieganiem po lekarzach i aptekach, kosztami leków, przemęczeniem. Tymczasem rodzice dzieci chorych mają też – jak wszyscy rodzice – problemy wychowawcze. I mają ich więcej, bo do zwykłych niepokojów każdego rodzica, dochodzi ogrom kłopotów związanych z konsekwencjami choroby: od braku czasu po trudność emocjonalnego radzenia sobie z cierpieniem dziecka. Łatwo popełnić błędy, które mogą zaważyć na życiowych postawach dziecka, nawet jeśli odzyska zdrowie.

O konieczności właściwego podejścia do dziecka chorego, czyli traktowania go jak zdrowego, (kiedy to tylko możliwe) pisze w dziale wychowanie ks. Sławomir Szymański – dyrektor Szkół Salezjańskich kształcących niepełnosprawnych w Tarnowskich Górach, a ks. Dariusz Buksik zwraca uwagę na konieczność zapobiegania przesadnemu skupianiu się dzieci chorych na sobie i potrzebie brania przez nie odpowiedzialności za własną formację. Marek Michalak – nowo powołany Rzecznik Praw Dziecka – w wywiadzie dla nas mówi, jak ważne były dla niego szczere rozmowy z dorosłymi, kiedy sam jako dziecko przebywał w szpitalu.

Choroba, a zwłaszcza choroba dziecka, jest zawsze trudnym doświadczeniem życiowym, dlatego warto, unikając moralizowania, ukazywać na co trzeba zwrócić uwagę, by zminimalizować jej negatywne skutki wychowawcze.