- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Pokonywać trudności
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Refleksja nad seksualnością
- OKIEM RODZICA. Wytłumacz mi, mamo
- WYCHOWANIE. Nauka miłości
- POD ROZWAGĘ. Sai Baba
- GDZIEŚ BLISKO. Droga pod prąd
- ROZMOWA Z... oficerem Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Dębno
- RODZINA SALEZJAŃSKA. W obronie czystości
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Spotkanie w Częstochowie
- W ANEGDOCIE
- W ORATORIUM. Sposób na... spektakl
- W ORATORIUM. Funkcje animatora w grupie cz. IV
- MISJE. Moja nowa misja
- MISJE. Dni Wolontariatu
- DUCHOWOŚĆ. Furtka do złego świata
- DUCHOWOŚĆ. Omylny papież?
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Wobec młodzieńczych „burz i naporów”
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- LISTY
W ORATORIUM. Funkcje animatora w grupie cz. IV
jp
strona: 19
Z przewodnictwem w przeprowadzaniu i koordynacji projektów łączy się następna funkcja animatora. Jest nią wykształcenie w grupie umiejętności podejmowania decyzji. Czynne uczestnictwo jest jednym z najważniejszych punktów docelowych animacji. Nie wolno przyjmować, że grupa od razu potrafi podejmować decyzje. Tę umiejętność trzeba nabyć, co dokonuje się w procesie żmudnej i cierpliwej praktyki. Decyzja – to wzięcie udziału w działaniu, ustalonym przez całą grupę w taki sposób, że wszyscy czują się zaangażowani w serię działań zdolnych odpowiedzieć na problemy postawione przez grupę.
Każda decyzja zakłada sytuację niepewności i dwuznaczności, nawet jeśli nie zawsze od razu potrafi da się zdefiniować na czym polega. Jej przyczyna może znajdować się wewnątrz grupy – być związana z relacjami panującymi w grupie czy realizacją programu lub zewnętrzna, związana ze zmianami w środowisku kościelnym lub społecznym.
Grupa jest wezwana do reagowania jako całość, co nie oznacza „jak jeden mąż”. Wyłaniają się w niej różnice osobowości i ewentualne podgrupy, napięcia i sympatie w relacjach, odmienne sposoby myślenia i postaw wobec rzeczywistości. Wypracowanie decyzji wymaga trudu znalezienia zgody, która nie wynika z rywalizacji, ale współpracy, na którą wszyscy mają wpływ. Nie ma decyzji bez konfliktu, konkurencji idei i projektów, różnych form współzawodnictwa. Jeśli wykorzystane we właściwy sposób, mogą nadać energię i dynamikę sprawiając, że podjęte decyzje będą właściwe.