- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Najwazniejszy Gość
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. O mediach czyli jak się tworzy rzeczywistość
- WYCHOWANIE. Niania na pilota
- POD ROZWAGĘ. Gwiazdy, planety, księżyce i moje życie
- GDZIEŚ BLISKO. Media salezjańskie w Polsce
- ROZMOWA Z... Janem Pospieszalskim
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Kraków wspólnota św. Stanisława Kostki
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Święty Józef Cafasso ojciec duchowy św. Jana Bosko
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Ewangelizacja w sieci
- W ANEGDOCIE
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW
- W ORATORIUM. Sposób na... teatr
- W ORATORIUM. Funkcje animatora w grupie cz. III
- MISJE. MISYJNY DZIEŃ WDZIECZNOŚCI
- Drodzy Przyjaciele z Polski!
- DUCHOWOŚĆ. Droga zawierzenia
- DUCHOWOŚĆ. O Marii Magdalenie słów kilka
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Człowiek komunikacji
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- LISTY
DUCHOWOŚĆ. O Marii Magdalenie słów kilka
Natanael
strona: 22
Czy to prawda, że Maria Magdalena też była apostołem i dostała misję nauczania?
Magdalena
Co na podstawie czterech Ewangelii wiemy o Marii Magdalenie na pewno? Że pochodziła z miejscowości Magdala, że Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów, że stała wraz z innymi kobietami pod Krzyżem, że obserwowała z daleka, gdzie go chowają, że kiedy szła namaścić Jego ciało Zmartwychwstały objawił się jej i kazał oznajmić apostołom, iż wstępuje do Ojca. Wszystko inne to interpretacje lub konfabulacje.
Słowo apostoł znaczy tyle, co posłany i w Nowym Testamencie odnosi się do 12 najbliższych uczniów Jezusa (św. Łukasz wspomina o 72 pozostałych) i św. Pawła. Tak więc w ścisłym znaczeniu Maria Magdalena nie była apostołem, ani nawet uczniem. Nic też Ewangelie nie wspominają o jakiejkolwiek jej misji nauczycielskiej. Jednak w znaczeniu szerokim, zgodnie z którym każdy chrześcijanin jest uczniem Jezusa i ma za zadanie głoszenie Ewangelii, jej rola jest wyjątkowa. Maria Magdalena – kobieta, w dodatku o złej przeszłości – jest pierwszą osobą, która niesie innym, i to apostołom, dobrą nowinę o Zmartwychwstaniu. Być może na tej podstawie niektóre późniejsze tradycje, szczególnie Kościoła wschodniego, opowiadały, że Maria Magdalena na podobieństwo apostołów, miała podróżować, głosząc Słowo Boże w krajach w Azji Mniejszej czy wręcz dotrzeć na tereny dzisiejszej Francji.
Na marginesie warto zauważyć, że dużo późniejsze (VI/VII w.) utożsamienie Marii Magdaleny z Marią siostrą Łazarza i kobietą cudzołożną, którą Jezus ocalił od ukamienowania choć teoretycznie jest możliwe, to nie ma potwierdzenia w Ewangeliach. Natomiast za wzięte zupełnie z księżyca można uważać tezy o małżeństwie Marii Magdaleny z Jezusem, gdzie ignorancja miesza się ze złą wolą. (por. też Don BOSCO 6/2006 s. 22).