facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2005 - marzec
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Ełk

ks. Paweł Sufleta SDB

strona: 12



Na obrzeżach Ełku, gdzie wznosi się wielkie bokowisko, tuż przy Jeziorze Ełckim, z daleka widać kościół i budynek Oratorium Salezjańskiego. Salezjanie do tego prastarego miasta Jadźwingów przybyli niedawno, bo w 1984 r.


Od razu zaczęto tworzyć parafię św. Rafała Kalinowskiego – wychowawcy bł. ks. Augusta Czartoryskiego. Rozpoczęto budowę kościoła i zainicjowano salezjańską pracę młodzieżową, w której przełomem było otwarcie i poświęcenie 20 listopada 2004 r. Oratorium św. Jana Bosko. W naszej palcówce najważniejsze jest właśnie Oratorium i wielu mówi, że tu parafia jest przy Oratorium, a nie Oratorium przy parafii. Od kiedy Oratorium zaczęło działać, policja przestała dostawać zgłoszenia z Baranek (tak potocznie nazywa się nasze osiedle). Młodzież z klatek przeniosła się do Oratorium.

Jest to jedno z największych oratoriów w Polsce. W budynku na parterze znajduje się duża sala gier z 4 stołami do ping-ponga i 2 stołami do piłkarzyków, często służy ona jako sala do dyskotek, w których uczestniczy niekiedy ponad 300 osób; sala bilardowa, ciesząca się olbrzymim powodzeniem (obowiązują zapisy, niekiedy nawet z tygodniowym wyprzedzeniem) oraz sala konferencyjna, służąca wszelakim grupom. Na piętrze natomiast znajduje się sala kinowa; pomieszczenie Świetlicy Środowiskowej skupiającej ponad 40 dzieci, które mogą tu odrabiać lekcje przy pomocy nauczycieli; sala komputerowa z dostępem do Internetu i kawiarenka, gdzie można wypić herbatę, posłuchać muzyki i popatrzeć przez okno na jezioro (a widok jest naprawdę piękny).
Pomiędzy Oratorium a jeziorem i kościołem znajduje się boisko do piłki nożnej i 2 boiska do koszykówki. W sumie codziennie przewija się przez nasze Oratorium ok. 150 dzieci i młodzieży. Otwarte jest cały tydzień od 15 do 20 oprócz poniedziałku. Młodzież gromadzi się w najróżniejszych grupach. Animatorzy mają spotkania formacyjne raz w tygodniu i dyżury w salach. Działa Wolontariat Misyjny, schola dziecięca, grupa teatralna, Młodzieżowe Koło Różańcowe, zespół młodzieżowy, Oaza. Wielu oratorianów uczęszcza na kursy gry na gitarze, gry na bębnach, nauki języka angielskiego czy języka włoskiego. Liczną grupę stanowią także ministranci. Wielu z nich jest jednocześnie animatorami w Oratorium.
n ks. Paweł Sufleta SDB


Salezjanie pracujący w Ełku:

ks. Zbigniew Dziedzic – dyrektor i proboszcz, prowadzi budowę, jest również ekonomem i opiekunem Kręgu biblijnego,
ks. Mirosław Emil Wyszogrodzki – spowiednik,
ks. Artur Fijałkowski – kierownik Oratorium, przygotowuje młodzież do Bierzmowania, prowadzi scholę dziecięcą i zespół młodzieżowy, zajmuje się szukaniem sponsorów i znany jest z ogłoszeń podczas Mszy św.,
ks. Paweł Libor – opiekun Wolontariatu Misyjnego, Młodzieżowego Koła Różańcowego oraz Oazy, uczy również w szkole podstawowej,
ks. Paweł Sufleta – z-ca kierownika Oratorium, opiekun ministrantów i animatorów oraz koła teatralnego, nauczyciel religii w LO i języka włoskiego w Oratorium.