facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2004 - listopad
Misja New Day

Sebastian Daukszewicz

strona: 16



W sierpniu tego roku – w ramach projektu misyjnego zorganizowanego przy współpracy z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym z Krakowa – do gorącego serca Afryki udał się zespół muzyczny New Day z grupą przyjaciół. Dotarli do Malawi.

Salezjański Wolontariat Misyjny – to stowarzyszenie osób świeckich, które w sposób czynny pragną angażować się w pomoc najuboższym z krajów misyjnych. Pomoc ta realizowana jest zarówno w wymiarze duchowym, finansowym, jak i w formie określonej pracy wolontariuszy na misjach.


W rytmie reggae

Projekt w Malawi opierał się na pomocy edukacyjnej w salezjańskiej szkole Don Bosco Youth Technical Institute w Lilongwe. W ramach projektu zorganizowano warsztaty grafiki komputerowej oraz kursy metodyczne. Jeden z wolontariuszy pracował z zespołem muzycznym Don Bosco Band, który tworzą byli uczniowie tej szkoły. Zespół ten odbywa próby i spotyka się przy tej właśnie szkole.
W Malawi najpopularniejszym gatunkiem muzycznym jest reggae. Muzycy często sięgają do korzeni i tradycji muzyki ludowej. Nierzadko grają też na instrumentach zrobionych przez siebie. Można spotkać instrumenty zrobione z beczek po oleju, kawałka drutu czy deski.
Oprócz pomocy placówce misyjnej zespół New Day znalazł także czas na tworzenie materiału muzycznego na swoją nową płytę. Wiele rzeczy było nagrywanych bezpośrednio w Lilongwe. Płyta będzie oczywiście inspirowana muzyką afrykańską. Pojawiło się na niej dużo ludowych akcentów malawijskich.


Nie tylko piękno kontynentu

Piękno przyrody, wschody i zachody słońca, dźwięk afrykańskich bębnów i śpiew – to wszystko jest z pewnością urzekające, ale po paru dniach zauważa się, że Afryka to nie tylko wspaniała przyroda, lecz przede wszystkim drugi człowiek. Afrykańczycy ze swoją odrębną kulturą, ale też problemami dnia codziennego potrafią być niezwykle otwarci i gościnni.
Takie wyprawy do Afryki, to nie tylko poznawanie problemów, ale też doskonała okazja do poznania nowych ludzi, kontaktu z inną kulturą, również okazja do zaprezentowania ich muzyki poprzez zespół New Day szerszej publiczności.


***

W Afryce się mówi, że Pan Bóg dał Europejczykom zegarki a Afrykańczykom czas. Chyba rzeczywiście w pełni oddaje to różnice między naszymi kulturami.



----------
Malawi położone jest w południowo-wschodniej Afryce. Liczy ok. 10 mln mieszkańców. Stolicą jest Lilongwe. Kraj jest zróżnicowany etnicznie i religijnie. Analfabetyzm sięga 60%. Jest to jeden z najbiedniejszych krajów, a jednocześnie jeden z najgęściej zaludnionych. Mieszkańcy Malawi dziesiątkowani są przez choroby – AIDS, malarię oraz cholerę. Średnia długość życia sięga 37 lat i jest jedną z najniższych na świecie. Ponad połowa ludności żyje poniżej granicy ubóstwa.