facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2004 - listopad
Telewizor nasz powszedni

Ewa Rozkrut

strona: 5



Kultura w jakiej żyjemy nie sprzyja uporządkowaniu wewnętrznemu, charakteryzuje ją pośpiech i natłok informacji. Nie tylko dorośli, ale i dzieci sporo czasu spędzają na oglądaniu telewizji.
]
Jak często pozwalamy naszym pociechom na bezmyślnie oglądanie kreskówek? Czy nie ulegamy pokusie pozostawiania ich przed ekranem, bo w tym czasie są grzeczne, nie stanie się im nic złego, nie hałasują.

Naprawdę niemało jest dzieci, które po powrocie ze szkoły przez całe popołudnie siedzą przed ekranem. Szybko i bardzo łatwo można się uzależnić się od takiego sposobu spędzania czasu. I to o wiele szybciej dorośli. Niestety taki sposób życia nie pozwala dzieciom swobodnie rozwinąć skrzydeł. Cóż zatem robić? Na co zwracać uwagę?

Dobrym sposobem rozwiązania takiej sytuacji jest wspólne ustalenie planu dnia, czyli wyznaczenie odpowiedniego czasu na odrabianie lekcji, wychodzenie na dwór, odpoczynek, telewizję itp. Wyznaczenie granic wprowadzi ład do naszego życia rodzinnego. Jeśli nie ustali się pewnych reguł, to można wpaść w nawyk gonienia dzieci do obowiązków, jak tylko zobaczy się je przed telewizorem. One natomiast przywykną do włączania go, gdy rodzice nie patrzą. A przecież nie o to nam chodzi.

Telewizor nie może być kartą przetargową w sytuacjach konfliktowych, mam tu na myśli straszenie pozbawieniem prawa do oglądania za karę lub w nagrodę za wykonane obowiązki. Ale najpierw w świadomości nas, dorosłych musi on stracić na wartości. A wówczas u dzieci stanie się to niemal automatycznie.