facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2004 - październik
Czarny Dunajec

ks. Paweł Winiewski SDB

strona: 12



Dom zakonny w Czarnym Dunajcu przynależy do inspektorii krakowskiej. Został kanonicznie erygowany 27 czerwca 2001 r. Patronami wspólnoty zostali ogłoszeni błogosławieni oratorianie z Poznania – męczennicy II wojny światowej.


W skład tej położonej w Tatrach placówki wchodzi Liceum Salezjańskie w Czarnym Dunajcu oraz - podlegające dotychczas jurysdykcyjnie pod dom zakonny w Skawie - parafia w Witowie i kapelania na Kalatówkach.

Funkcję dyrektora wspólnoty od początku jej istnienia pełni ks. Paweł Winiewski, który jednocześnie jest dyrektorem szkoły i nauczycielem języka polskiego. Szkoła w Czarnym Dunajcu istnieje od 1997 r. Jej pierwszym dyrektorem był ks. Jan Staszel. W roku 2003 ulega przekształceniu z prywatnej na publiczną. Obecnie pracuje w niej trzech salezjanów. Oprócz dyrektora, ks. Bogdan Stankowski jako nauczyciel religii i wychowawca, kierownik oratorium i prezes Salosu oraz ks. Artur Świeży jako nauczyciel historii, religii i wychowawca.

Historia parafii w Witowie natomiast liczy już ponad 50 lat. Aktualnie funkcję proboszcza drugi rok pełni ks. Krzysztof Pilarz, a w pracy duszpasterskiej pomaga ks. Jan Gabryś, wikariusz. Parafia oprócz kościoła obsługuje w niedziele trzy kaplice - u sióstr Córek Bożej Miłości, na Płazówce i w okresie od czerwca do października kaplicę w Dolinie Chochołowskiej, gdzie ponadto sprawowana jest pasterka i Msza św. Wielkanocna. Parafia żywo współpracuje ze Związkiem Podhalan, który w każdą pierwszą niedzielę miesiąca organizuje liturgię „po góralsku”. Do zwykłych obowiązków duszpasterskich dochodzi praca katechetyczna w miejscowej szkole podstawowej.

Rozległą placówkę podhalańską uzupełnia kapelania w Zakopanem na Kalatówkach u sióstr albertynek. Obowiązki kapelana sprawuje tutaj ks. Jerzy Harlender, dodatkowo w niedzielę odprawia Mszę św. u braci albertynów, których pustelnia znajduje się w sąsiedztwie.