Czarny Dunajec
ks. Paweł Winiewski SDB
strona: 12
Dom zakonny w Czarnym Dunajcu przynależy do inspektorii krakowskiej. Został kanonicznie erygowany 27 czerwca 2001 r. Patronami wspólnoty zostali ogłoszeni błogosławieni oratorianie z Poznania – męczennicy II wojny światowej.
W skład tej położonej w Tatrach placówki wchodzi Liceum Salezjańskie w Czarnym Dunajcu oraz - podlegające dotychczas jurysdykcyjnie pod dom zakonny w Skawie - parafia w Witowie i kapelania na Kalatówkach.
Funkcję dyrektora wspólnoty od początku jej istnienia pełni ks. Paweł Winiewski, który jednocześnie jest dyrektorem szkoły i nauczycielem języka polskiego. Szkoła w Czarnym Dunajcu istnieje od 1997 r. Jej pierwszym dyrektorem był ks. Jan Staszel. W roku 2003 ulega przekształceniu z prywatnej na publiczną. Obecnie pracuje w niej trzech salezjanów. Oprócz dyrektora, ks. Bogdan Stankowski jako nauczyciel religii i wychowawca, kierownik oratorium i prezes Salosu oraz ks. Artur Świeży jako nauczyciel historii, religii i wychowawca.
Historia parafii w Witowie natomiast liczy już ponad 50 lat. Aktualnie funkcję proboszcza drugi rok pełni ks. Krzysztof Pilarz, a w pracy duszpasterskiej pomaga ks. Jan Gabryś, wikariusz. Parafia oprócz kościoła obsługuje w niedziele trzy kaplice - u sióstr Córek Bożej Miłości, na Płazówce i w okresie od czerwca do października kaplicę w Dolinie Chochołowskiej, gdzie ponadto sprawowana jest pasterka i Msza św. Wielkanocna. Parafia żywo współpracuje ze Związkiem Podhalan, który w każdą pierwszą niedzielę miesiąca organizuje liturgię „po góralsku”. Do zwykłych obowiązków duszpasterskich dochodzi praca katechetyczna w miejscowej szkole podstawowej.
Rozległą placówkę podhalańską uzupełnia kapelania w Zakopanem na Kalatówkach u sióstr albertynek. Obowiązki kapelana sprawuje tutaj ks. Jerzy Harlender, dodatkowo w niedzielę odprawia Mszę św. u braci albertynów, których pustelnia znajduje się w sąsiedztwie.