- Tam, gdzie PRZELANA KREW rodzi życie
- Od redakcji
- Czy można zaufać dzieciom?
- BRAZYLIA: Niespokojny duch siostry Aliny
- ETIOPIA Internat dla dziewcząt
- „Diabeł martwy”, czyli wakacje na boisku
- WAKACJE z wartościami
- HISTORIA POLSKIEGO „Biuletynu Salezjańskiego”
- Zasady stosowania empatii
- Jak ukarać urwisa
- Zsyła czy dopuszcza?
- Doceniajmy rolę ojca w wychowaniu
- Wykonało się!
- Wakacyjne wyzwanie
- Posłuszeństwo NA KRAWĘDZI
- Mali rycerze
- Rodzina, wychowanie, państwo
WAKACJE z wartościami
strona: 14
NAD MORZEM LUB W GÓRACH. Na rowerze lub w kajaku. Wszędzie można połączyć odpoczynek, edukację, wychowanie i modlitwę. Wszędzie można znaleźć sposób na rodzinne „wakacje z wartościami”.
Już samo to, że znajdziemy czas dla dzieci jest wartością samą w sobie. Dodatkowe korzyści odniesiemy – my także, nie tylko nasze dzieci – pokazując im Polskę od strony tradycji, historii, przywiązania do wolności i demokracji, a także wartości chrześcijańskich. Gdziekolwiek będziemy, warto dowiedzieć się w lokalnym centrum informacji, gdzie w okolicy znajdują się muzea, zabytki sztuki sakralnej, pomniki narodowych bohaterów, szlaki świętych, miejsca, w których bywał w czasie swoich pielgrzymek do Ojczyzny Jan Paweł II. Warto też zajrzeć na strony internetowe zakonów, diecezji czy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. To ostatnie ma w wakacyjnej ofercie wiele propozycji. Nastolatków zaprasza do „Modlitewnego Miasteczka”. Powstaje ono co roku na przełomie lipca i sierpnia w podtarnowskiej Zabawie. Interesujące dla młodych będzie zapewne już samo hasło tego wakacyjnego spotkania. A brzmi ono: „Ducha masz? Chcesz?”.
Papieski Kraków
W czasie wakacyjnych wędrówek wielu rodaków odwiedza Kraków. Przyjeżdżają całymi rodzinami. Zwiedzają Wawel, idą na Rynek, by zobaczyć Sukiennice, wstępują do Bazyliki Mariackiej. Spora grupa turystów – starszych i młodych – udaje się też do Łagiewnik, by zwiedzić i pomodlić się w znanym na całym świecie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i znajdującym się nieopodal Sanktuarium św. Jana Pawła II. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Kraków to jedyne miasto na świecie, gdzie znajdują się miejsca związane niemal z całym życiem papieża Polaka. A szkoda, bo na krakowskich „ścieżkach Jana Pawła II” znajduje się 25 ważnych miejsc –przystanków, które ukształtowały i miały duży wpływ na życie przyszłego papieża. Jest wiele publikacji na ten temat i map Krakowa, gdzie zostały one zaznaczone i opisane. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji turystycznych Krakowa. Trzeba jednak wiedzieć, że prócz tych bardziej znanych są też takie, o których rzadziej się mówi czy pisze. Np. Wioski Świata – jedyne miejsce w Polsce, ale i w Europie, gdzie można zobaczyć, jak żyją i jak mieszkają przedstawiciele wielu różnych kultur. I to wszystko w jednym miejscu – przy ulicy Tynieckiej. Wokół wielkoformatowej mapy świata powstały zabudowania charakterystyczne dla wszystkich kontynentów. Są tu tradycyjna afrykańska wioska, papuaski dom na palach, andyjska chata, oryginalna mongolska jurta, indiańskie tipi, południowoamerykański slums, a także nigdy nietopniejące igloo. Ten jedyny w swoim rodzaju park tematyczny powstał dzięki salezjanom i na terenie zakonu salezjanów. Opiekują się nim młodzi ludzie z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Zwiedzając park można się wiele dowiedzieć o krajach, a jest ich grubo ponad 100, w których salezjanie posługują jako misjonarze. W wakacyjne wieczory odbywają się tu także pokazy filmowe.
Wsiąść do pociągu
Przejażdżka pociągiem sama w sobie jest sporą atrakcją dla dzieci i młodzieży. Wielu z nich nigdy w swoim życiu nie jechało takim środkiem lokomocji. W czasie wakacji warto wybrać się więc całą rodziną w podróż pociągiem. Ale nie byle jakim. Warto wybrać pociąg wyjątkowy, czyli… papieski. Powstał w 2006 r. jako pamiątka pontyfikatu pierwszego i jak dotąd jedynego papieża Polaka – Jana Pawła II. W jego wnętrzu jest wiele elementów o charakterze religijnym związanych z papieżem, w tym także urządzenia umożliwiające odtwarzanie filmów z nim związanych. Początkowo obsługiwał linię Kraków – Wadowice w ramach projektu Kolejowego Szlaku Jana Pawła II. W ub. roku kursował na trasie Kraków – Zakopane. Obecnie „Pociąg Papieski” najczęściej jeździ z Suchej Beskidzkiej do Żywca i z powrotem. Mogą go także wynajmować grupy pielgrzymów, kolonistów itd.
Karol Wojtyła szczególnie upodobał sobie górskie wędrówki. Wybierając się z rodziną w góry warto zwrócić uwagę na szlak oznaczony symbolem żółtego krzyża na niebieskim tle. Oznacza się nim szlaki, którymi wędrował ksiądz Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Wędrówka jego śladami jest okazją nie tylko do podziwiania krajobrazu polskich gór, lecz także do głębszej refleksji.
Piękno w drewnie zaklęte
Będąc na wakacyjnym szlaku dobrze jest wiedzieć, jakie zabytki znajdujące się w okolicy warto zobaczyć. Niewątpliwie najstarsze i naprawdę warte zobaczenia będą obiekty sakralne. Kościoły, klasztory, kaplice i kapliczki. Wśród nich są budowle o takiej konstrukcji, których na próżno szukać w krajach zachodniej Europy. To drewniane kościoły zrębowe. Budowle, w których ściana składa się z ułożonych poziomo wieńców z belek drewnianych łączonych w narożach na zamki. Leżące na sobie belki łączy się najczęściej dębowymi kołkami. W Polsce najbardziej znany jest Małopolski Szlak Kościołów Drewnianych. Jest ich w sumie 800. Ich charakterystyczne bryły, harmonijnie wkomponowane w naturalny krajobraz, łączą względy użytkowe z wymogami surowego, podgórskiego klimatu. Kryją wyjątkowo piękne, bogato wyposażone wnętrza. Szczególną wartość mają polichromie. Jednym z najstarszych i najpiękniejszych jest pochodzący z 1490 r. kościół w Dębnie na Podhalu.
W Modlitewnym Miasteczku
Jeśli mamy dzieci, które skończyły 14 lat, zaproponujmy im wyjazd do Modlitewnego Miasteczka. Tradycyjnie już na przełomie lipca i sierpnia Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) zaprasza na „zabawy do Zabawy”. Sto lat temu w Zabawie żyła bł. Karolina Kózkówna, patronka KSM. Spotkanie w tym szczególnym „Miasteczku” ma charakter rekolekcji. Plan każdego dnia oparty jest na konkretnym haśle, któremu towarzyszy obraz biblijny. Motywy te są też obecne w codziennej homilii i katechezie oraz w pracy w grupach. Młodzież mieszka w namiotach. Wspólnie się modli, integruje poprzez gry, zabawy, warsztaty. „Ducha masz? Chcesz?” – takie hasło towarzyszy mieszkańcom Miasteczka w Zabawie. – Zapraszamy młodych z całej Polski po to, aby przez siedem dni trwania szkoły modlitwy u bł. Karoliny poznać, otworzyć się oraz doświadczyć Ducha Świętego – zachęca do przyjazdu na Ziemię Tarnowską Magdalena Nowak, burmistrz Miasteczka Modlitewnego. W tym roku, tak jak w poprzednich latach, podczas spotkania młodych w Zabawie zaplanowano dyskusje, spotkania w grupach, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, czuwania modlitewne, koncerty zespołów, zabawy prowadzone przez wodzirejów. Młodzież nie tylko będzie uczestniczyć, ale przede wszystkim tworzyć klimat spotkania poprzez m.in. przygotowywanie wspólnych posiłków i w ogóle życie we wspólnocie.