facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2019 - maj
BANGLADESZ: Czas na instalację elektryczną

ks. Paweł Kociołek sdb

strona: 10




Projekt jest kontynuacją realizowanej w ubiegłym roku budowy skrzydła szkoły i centrum młodzieżowego w Joypurhat. I obejmuje etap wykonania instalacji elektrycznej. Pomimo że budynek znajduje się jeszcze w stanie surowym – odbywają się w nim zajęcia dla przedszkolaków.


Bangladesz położony jest w Azji Południowej nad Zatoką Bengalską, z zachodu, wschodu i północy graniczy z Indiami, a na południowym wschodzie z Mjanmar (Birmą). Znajduje się tam największa delta świata wspólna dla dwóch potężnych rzek: Brahmaputry i Gangesu. Dlatego praktycznie każdego roku w porze deszczowej (od maja do sierpnia) kraj zalewany jest powodziami: nawet czterdzieści procent jego powierzchni może znaleźć się pod wodą. Bangladesz to typowo rolnicze państwo, które nastawione jest głównie na produkcję ryżu; należy do najgęściej zaludnionych i jednocześnie najsłabiej zurbanizowanych oraz najmniej rozwiniętych krajów świata. Nic zatem dziwnego, że jego mieszkańcy borykają się z ogromnymi trudnościami. Opieka zdrowotna i niedożywienie to poważny problem, który dotyka wielu ludzi, zwłaszcza tych mieszkających w wioskach. Spora część ludności nie ma dostępu do elektryczności. W wielu miejscach ograniczony jest dostęp do wody pitnej, a skrajna bieda stanowi codzienność większości populacji.

Na chwilę obecną w parafii św. Jana Bosko w Lokhikul pracuje dwóch kapłanów, jeden z Wietnamu, a drugim jestem ja. Do parafii należy siedemnaście wiosek: dystans do najdalszej to ok. sześćdziesiąt kilometrów od kościoła. Parafia liczy siedmiuset pięćdziesięciu wiernych, większość parafian wywodzi się z plemion, które do tej pory nie miały styczności z chrześcijaństwem. Dlatego pierwszym zadaniem, które wyznaczył przed salezjanami biskup, jest ewangelizacja i edukacja lokalnej ludności.

Państwo boryka się z dużą korupcją i słabą edukacją, co najbardziej uderza w młodych ludzi. Ze względu na brak perspektyw młodzi ludzie są zmuszeni do żebrania lub wchodzenia w związki małżeńskie w wieku dziecięcym, są narażeni na wpływy ekstremistycznych ugrupowań, bo chętnie dołączają do różnych gangów i grup terrorystycznych; są też ofiarami przemocy, m.in. seksualnej. Młodym ludziom brakuje nadziei na poprawę swojego losu. Czują się zagubieni, nie potrafią odnaleźć się w systemie niesprawiedliwości, korupcji, wyzysku i żeby przetrwać – często wybierają złą drogę. Widząc ten problem, salezjanie w 2018 r. rozpoczęli budowę centrum młodzieżowego w Joypurhat.

Mniej więcej w tym samym czasie salezjanie otworzyli tam prowizoryczny internat dla chłopców w wieku 15-17 lat oraz codzienną popołudniową szkołę dla czterdziestu dzieci z pobliskich slumsów (większość mieszkających tam ludzi to chrześcijanie). Natomiast od stycznia bieżącego roku są tam również przedszkole i szkoła podstawowa. Salezjanie w Joypurhat od samego początku prowadzą też oratorium, gdzie uczęszcza około dwustu dzieci i młodzieży. Dla nich prowadzone są gry i zabawy, kursy tańca, lekcje gry na instrumentach. A najbardziej potrzebujący podopieczni objęci są programem dożywiania.

Największym obecnie problemem jest brak miejsca na prowadzenie tych wszystkich dzieł. Edukacja odbywa się w małym pomieszczeniu, w którym wcześniej był magazyn. Natomiast zajęcia dla dzieci ze slumsów odbywają się na trawniku pod drzewami, ale tylko w porze suchej, bo podczas pory deszczowej lekcje są odwoływane.

W budowanym centrum młodzieżowym im. św. Jana Pawła II na trzech kondygnacjach (parter i dwa piętra) będą znajdowały się klasy oraz salki na spotkania, kursy i zajęcia formacyjne. Dzięki pomocy ofiarodawców budowa centrum młodzieżowego i szkoły rozpoczęła się 18 kwietnia ub. roku od uroczystego poświęcenia i zalania fundamentów. Od tamtego momentu do 10 października zostały wykonane konstrukcje poszczególnych pięter. Budynek nie jest jeszcze ukończony, nie ma toalet ani elektryczności, ale ze względu na konieczność – na parterze tego niewykończonego budynku rozpoczęły się już zajęcia dla przedszkolaków.
Kolejnym etapem w procesie budowania centrum jest wykonanie instalacji elektrycznej w całym budynku, dlatego bardzo prosimy o pomoc w dofinansowaniu tego projektu. Dzięki temu salezjanie w Bangladeszu będą mogli w jeszcze lepszy sposób służyć tym, do których zostali powołani.

Wesprzyj projekt.
www.swm.pl/blog/cause/wykonanie-instalacji-elektrycznej