facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2018 - październik
Szkoły im. Jana Pawła II

Grażyna Starzak

strona: 12



W szkołach noszących imię Jana Pawła II bardzo duży nacisk kładzie się na ścisłą współpracę rodziny i szkoły

Jest ich ponad 1500. W całej Polsce. Najwięcej na południu kraju. Sporo, bo po sześć, w Krakowie i Lublinie. Po pięć w Białymstoku i Łomży. Po cztery w Poznaniu, ale też w liczącym niewiele ponad 2 tysiące mieszkańców Osieku. Dwie są w Wilnie. Szkoła nosząca imię Jana Pawła II jest nawet w dalekim Togo w Afryce. Tak się składa, że wiele z nich wyróżnia się w swoim regionie. Osiągnięciami uczniów w nauce, ich aktywnością w regionie, zaangażowaniem w rozmaite akcje charytatywne. W przypadku tych szkół wyraźnie widać, że Patron zobowiązuje. Doceniła to Kapituła Nagrody „Totus Tuus” – wyróżniając Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II „katolickim noblem”. Nagrodę przyznano za „propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II”, „wychowanie kolejnych pokoleń Polaków w oparciu o wartości, jakie uosabiał Patron”, a także za swoisty fenomen, jakim było „zbudowanie więzi” między tymi szkołami.

Z nadzieją w przyszłość

Budowaniu więzi między szkołami, które obrały św. Jana Pawła II za swojego patrona, sprzyjają coroczne spotkania tych szkolnych społeczności. W tym roku gospodarzem Ogólnopolskiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim. Grażyna Dzida, dyrektor tej placówki podkreśla, że to dla nich „szczególny rok”. – Szczególny, bo przeżywamy 40. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową naszego Patrona. Świętujemy również 200-lecie powstania diecezji siedleckiej, 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę oraz 550-lecie miasta Radzyń Podlaski – mówi dyrektor ZSP. Zjazd odbył się w połowie czerwca pod hasłem: „Idźmy w przyszłość z nadzieją”. Przedstawiciele kierownictwa szkoły przyznają, że uczniowie i nauczyciele przygotowywali się do tego wydarzenia wiele miesięcy. Od listopada 2017 r. każdego miesiąca odbywały się „Spotkania z Patronem”. Zaproszeni przez młodzież księża przybliżali uczniom życie i nauczanie Jana Pawła II. Zwieńczeniem tych spotkań był zorganizowany w maju tego roku koncert urodzinowy „Śpiewamy dla Jana Pawła II”, w którym wzięli udział uczniowie większości szkół powiatu radzyńskiego. Odbył się również konkurs wiedzy i konkursy recytatorskie o życiu św. Jana Pawła II. Licznie przybyli goście obejrzeli też spektakl słowno–muzyczny na kanwie życia i nauczania papieża Polaka. Na szkolnej scenie pojawił się szkolny chór i… zespół rockowy, wykonując pieśni religijne. Wszelkiego rodzaju konkursy z patronem w tle – np. wiedzy o Janie Pawle II, recytatorski, plastyczny – cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży ze szkół, którym patronuje papież Polak. Konkursy, festiwale, rozmaite „przeglądy twórczości” odbywają się prawie we wszystkich placówkach. W tym roku np. odbędzie się już XIV z kolei edycja konkursu papieskiego pod hasłem „Jan Paweł II – Pielgrzym Pokoju”. Organizuje go Fundacja „Instytut Tertio Millennio”. Co roku bierze w nim udział kilka tysięcy osób z całej Polski. Jan Paweł II zapewne bardzo ucieszyłby się też z organizowanego w Starej Kiszewie (diecezja pelplińska) festiwalu „Piosenki Papieskiej”. To nowa inicjatywa placówek noszących Jego imię. Od sześciu lat organizowane są też przez jedną ze szkół ogólnopolskie „Konkursy Recytatorskie Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II”. Jeszcze większą rangę ma organizowany od 2001 r. Międzywojewódzki Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży Szkół Noszących Imię Jana Pawła II organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Pysznicy. – Przegląd organizowany w kategorii plastyka i poezja jest bardzo lubianą przez młodzież formą edukacji patriotycznej i artystycznej. Do twórczej pracy zapraszamy dzieci i młodzież szkół różnych typów, także tych placówek, które nie noszą imienia naszego wielkiego rodaka – wyjaśnia Władysław Szponar, dyrektor szkoły w Pysznicy.

Włączyć rodziców w proces wychowania

Porównując doświadczenia pedagogiczne i zachowanie młodzieży w szkołach noszących imię Jana Pawła II można też zauważyć, iż w tych placówkach bardzo duży nacisk kładzie się na ścisłą współpracę rodziny i szkoły. Takie założenie jako jedno z głównych przyjęli organizatorzy Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Koszalinie, która powstała w 1990 r. Ks. prałat Kazimierz Bednarski, założyciel i późniejszy dyrektor szkoły mówi, że było to dla nich oczywiste, iż patronem mającym „poprowadzić młodzież” winien zostać „współczesny świadek nadziei” – papież Polak. To dlatego szkoła przybrała imię Jana Pawła II – również jako „zobowiązanie wierności dziedzictwu jego myśli i duchowości”. – Za Karolem Wojtyłą przyjęliśmy, iż samo bycie członkiem wspólnoty nie jest jeszcze uczestnictwem w tej wspólnocie. Dopiero dzięki dążeniu wraz z innymi do osiągnięcia dobra wspólnego dana osoba może ujawnić się i zaktualizować jako podmiot – podkreśla ksiądz Bednarski. „Włączanie rodziców we wspólnotę wychowania” odbywa się w koszalińskiej placówce na różne sposoby. Od wielu lat rodzice dzieci corocznie zapraszają wychowawców do wizyty w domu rodzinnym dziecka. Ks. Bednarski wyjaśnia, że pozwala to w sposób naturalny zbliżyć szkolne środowisko wychowawcze do środowiska rodzinnego. – Rodzicom daje możliwość partnerskiego włączenia się w dialog wychowawczy i edukacyjny. Jako dyrektor szkoły – prócz wyżej opisanych wizyt, sam corocznie odwiedzam dzieci uczęszczające do naszej szkoły w okresie najważniejszego dla nich przeżycia religijnego – to jest w okresie następującym po I Komunii Świętej – relacjonuje ks. Bednarski. Rodzice uczniów tej koszalińskiej szkoły są też zapraszani do włączania się w różnego rodzaju działania charytatywne. Uczestniczą w akcjach organizowanych przez szkolną Caritas. Stanowią dużą grupę stałych darczyńców fundacji zajmującej się pomocą uczniom pochodzącym z terenów popegeerowskich, gdzie ludziom wciąż jeszcze żyje się najtrudniej.

To działa!

„Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. Tymi słowami Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat. Zna je każdy Polak. W szkołach noszących imię Jana Pawła II „otwiera się drzwi Chrystusowi” poprzez udział w „Klubie Otwartych Drzwi”. Wspomniany wyżej klub to nic innego, jak grupy modlitewne, których w Rodzinie Szkół JPII powstaje coraz więcej. W Zespole Szkół Integracyjnych im. JPII w Radomiu „klubowicze” wspólnie modlą się w czasie tak zwanej Przerwy na dziesiątkę. – I to działa – mówią Małgorzata Kopera i Jolanta Nowak, które zainicjowały w radomskiej placówce „Klub Otwartych Drzwi”. Na te niezwyczajne przerwy dzieci przychodzą ze swoimi prywatnymi intencjami. Uczniowie ZSI modlą się też w intencjach zamieszczonych na stronie internetowej Rodziny Szkół JPII. W czasie „Przerw na dziesiątkę” uczniowie mają także okazję przypomnieć sobie, jaka jest misja szkoły, której patronuje papież Polak. To wszystko sprawia, że w tej szkole, jak pisze w internecie jeden z uczniów, młodzież „stara się być dla siebie przyjazna, wrażliwa na drugiego człowieka i jego potrzeby”. W tej szkole „ciągle jeszcze – jak pisze młody internauta – używa się słów: proszę, dziękuję, przepraszam”. – Jan Paweł II otwierał serca młodzieży na Chrystusa i równocześnie starał się otwierać serca całych narodów. Często modlę się za szkoły Jana Pawła II z całej Polski i z zagranicy. Bo są to szczególne szkoły. Nie tylko uczą, ale przede wszystkim wychowują na dobrych obywateli i członków Kościoła – mówił w czasie tegorocznego zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz, jeden z honorowych gości tego niecodziennego spotkania. Były osobisty sekretarz Karola Wojtyły i Jana Pawła II przypomniał, że już prawie półtora tysiąca placówek edukacyjnych w Polsce, od przedszkoli po uniwersytety, nosi imię Jana Pawła II. – To prawdziwy fenomen – zaznaczył kard. Dziwisz. 