facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2017 - wrzesień
Uczmy się od świętych

Bożena Paruch

strona: 24



CZAS WAKACJI DOBIEGŁ KOŃCA, PRZED NAUCZYCIELAMI, UCZNIAMI I RODZICAMI TRUDNY CZAS ZWIĄZANY ZE ZMIANAMI W OŚWIACIE.

CZĘSTO SZUKAMY WSKAZÓWEK POSTĘPOWANIA Z MŁODZIEŻĄ. DLA LUDZI WIERZĄCYCH NAJLEPSZYM NAUCZYCIELEM JEST ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II.

Wszyscy jednak muszą zadbać o to, aby dzieci i młodzież nie poniosły strat z powodu niepokoju i emocji, jakie są nieuniknione w tej sytuacji. Ważne, aby obawiając się utraty pracy w dotychczasowym miejscu, nie zniechęcić się i pamiętać, że celem naszego zawodu jest takie wychowanie młodzieży, aby kierowała się w życiu tym, co jest najważniejsze. Pedagodzy, a przede wszystkim rodzice dążą do jak najlepszego wychowania dzieci. Nie w każdej rodzinie ten proces przebiega spokojnie. Zdarzają się trudne sytuacje: rozwody, wypadki, choroby, które mają wpływ na zachowania wszystkich członków rodziny. Kiedy jednak jest ona budowana na silnym fundamencie, to zdarzenia losowe zachwieją jej równowagę tylko na jakiś czas. Często szukamy wskazówek postępowania z młodzieżą. Dla ludzi wierzących najlepszym nauczycielem jest Święty Jan Paweł II. Wczytanie się w słowa kierowane do młodzieży, to drogowskazy.

„Wiek wasz jest porą życia najbardziej korzystną dla zasiewów i przygotowania gruntu pod przyszłe zbiory. Im żywsze będzie zaangażowanie, z jakim podejmiecie wasze obowiązki, tym lepiej i skuteczniej będziecie spełniać wasze posłannictwo w przyszłości. Przykładajcie się do nauki z wielkim zapałem. Uczcie się poznawać coraz to nowe przedmioty. Wiedza bowiem otwiera horyzonty i sprzyja duchowemu rozwojowi człowieka. Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”.

„To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie. To taka bardzo podstawowa sprawa, której nigdy nie można pomniejszać, zepchnąć na dalszy plan. Nie. Nie! Ona jest wszędzie i zawsze pierwszoplanowa. Jest zaś tym ważniejsza, im więcej okoliczności zdaje się sprzyjać temu, abyśmy tolerowali zło, abyśmy się łatwo z niego rozgrzeszali. Zwłaszcza jeżeli tak postępują inni”.

„Bądźcie wymagający wobec otaczającego was świata, ale przede wszystkim wymagajcie od siebie samych. Jesteście synami Bożymi: bądźcie z tego dumni! Nie popadajcie w przeciętność, nie ulegajcie dyktatom zmieniającej się mody, która narzuca styl życia niezgodny z chrześcijańskimi ideałami, nie pozwólcie się mamić złudzeniom konsumizmu”.

„Człowiek nie może stawać się niewolnikiem swoich różnych skłonności i namiętności, niekiedy celowo podsycanych. Przed tym niebezpieczeństwem trzeba się bronić. Trzeba umieć używać swojej wolności, wybierając to, co jest dobrem prawdziwym. Nie dajcie się zniewalać! Nie dajcie się zniewolić, nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których później będziecie się odwracać z rozczarowaniem, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem”.

„Nawet czasem nie zaszkodzi, jak się nad sobą zamyślisz i zmartwisz. Nawet czasem nie zaszkodzi, jak się na siebie zgniewasz. To lepsze, niż gdybyś miał lekkomyślnie przeżywać swoją młodość i gubić wielki skarb, wielki, niepowtarzalny skarb, który w sobie nosisz, którym jesteś ty sam – każdy, każda”

W przeprowadzeniu godzin wychowawczych mogą pomóc m.in.: 1. Domowe rekolekcje z Janem Pawłem II, Piotr Słabek 2. Wychowanie ku wartościom w świetle nauczania Jana Pawła II. Elementy teorii i praktyki. Tom III