- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Idea współpracownika
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Między domem a szkołą
- WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA. Wspólna troska
- WYCHOWANIE - RODZICIELSKA TROSKA. Nie przyszłam żebrać o dwóję
- WYCHOWANIE - Z DRUGIEJ STRONY. Doceniam ten wysiłek
- ROZMOWA Z... Rodzic nie może się bać
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Wychowawcze współbrzmienie
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- SYSTEM WYCHOWAWCZY ŚW. JANA BOSKO. Sprawa serca
- POD ROZWAGĘ. Zabawa złem
- POKÓJ PEDAGOGA. Zła przyjaźń
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ
- BIOETYKA. Spór o ustawy dotyczące in vitro
- DUCHOWOŚĆ. Cierpliwość i niecierpliwość
- MISJE. W Zambii
- MISJE. Przystanek Jezus
- WEŹ KSIĘGĘ PISMA ŚWIĘTEGO. Dzieje Apostolskie Ewangelią Ducha Świętego
- PRAWYM OKIEM. Pokusa jednego dziecka
POKÓJ PEDAGOGA. Zła przyjaźń
Małgorzata Wianecka-Nowak
strona: 15
Jak zabronić 12-letniej córce kontaktu z najlepszą przyjaciółką z klasy, która ma na nią zły wpływ?
Jeśli rzeczywiście pytacie, jak zabronić kontaktu, to odpowiedź wydaje się być dosyć prosta. Przeprowadźcie rozmowę z córką, w której wyjaśnijcie, że z powodu złego wpływu koleżanki na nią zabraniacie jej kontaktu z nią. A jeśli będzie trzeba to możecie nawet zmienić szkołę, żeby ograniczyć kontakt do minimum. Jest to jakieś rozwiązanie. Choć bardzo radykalne.
Zanim jednak podejmiecie takie kroki warto to przemyśleć. I najpierw poszukać innych rozwiązań, mniej drastycznych a bardziej opierających się na Waszej relacji z córką. Jeśli macie dobry kontakt ze swoim dzieckiem, spróbujcie to „przegadać”, bez złości, wielkich emocji. Nie nazywając, że ta przyjaźń jest zła, że ma zły wpływ na Waszą córkę. Raczej pokazując, że jako rodziny w wielu kwestiach się różnicie i że w waszej rodzinie kierujecie się takimi zasadami i wartościami, którymi nie wszyscy inni się kierują.
To jest sytuacja, w której Wasza córka znajdzie się jeszcze nie raz. Spróbujcie jej pokazać, nauczyć, że warto mieć swoje zdanie, trzymać się swoich zasad, że to jest dobre i nie powinno wpływać na przyjaźń, chyba, że jest ona ułudą. Dostrzegając jak bardzo się przyjaźnią, jakie dobre cechy ma koleżanka, pokażcie również dziecku z czym, z jakim zachowaniem się nie zgadzacie i na co nie wyrażacie zgody. Mówiąc córce wprost, że jeśli takie zachowania będziecie obserwowali u niej, to może się okazać, że jedynym rozwiązaniem będzie zabronienie kontaktu.
Jeśli macie znajomych z dziećmi, których poglądy są zbieżne z Waszymi, to stwarzajcie okazje do kontaktu Waszych dzieci, nawiązywania relacji, nie po to, żeby córka od razu zerwała przyjaźń z przyjaciółką z klasy, ale żeby miała inną perspektywę. Dajcie jej okazje do przebywania z innymi dziećmi, co do których nie macie zastrzeżeń, żeby Wasza córka poza środowiskiem rodzinnym, miała możliwość przebywania w środowisku rówieśniczym, bo na jej obecnym etapie życia jest ono dla niej szalenie ważne.