facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2010 - luty
WYZWANIA

ks. Andrzej Godyń SDB

strona: 3



Starych trzeba szanować, bo są mądrzejsi od młodych – powtarzam to po wielokroć właśnie młodym. Wtedy na ogół młodzi przytaczają historie, jak to młody był mądrzejszy od starego. Na co z kolei odpowiadam: owszem, czasem się tak zdarzy, ale prawie zawsze jest tak, że stary jest mądrzejszy od siebie samego, kiedy był młody. Co zazwyczaj kończy dyskusję, bo nawet młodzi zauważają, że są mądrzejsi od samych siebie sprzed kilku lat.

Starość jest szacowna. Nie pytamy starszej osoby w tramwaju, czy zasłużyła sobie na ustąpienie miejsca. Jeśli jesteśmy dobrze wychowani, ustępujemy. Bo dobre wychowanie to wychowanie do wdzięczności za otrzymane dobro. To, że żyjemy, że nas karmiono, ubierano, wyedukowano, wychowano, zawdzięczamy osobom, które o ile żyją, starzeją się. A nie znamy zapewne nawet części trudu, jaki musiały włożyć w „wyprowadzenie nas na ludzi”.

Dlatego tak mnie poruszył i oburzył „żart” pt. „zabierz babci dowód”, który specjaliści od politycznego marketingu wymyślili dla celów wyborczego zwycięstwa (przy pomocy „młodych, wykształconych, z dużych miast”). Litościwie pomińmy ocenę skutków tak umotywowanych wyborów. Ale bardziej niż samo hasło, oburzył mnie brak publicznego potępienia. Wiodące media gotowe do brania w obronę (czy trzeba, czy nie) rzeczywistych i wyimaginowanych „wykluczonych”, w tym przypadku zachowały bardzo daleko idącą powściągliwość. A tymczasem był to kolejny kamień milowy w „psuciu” kultury. Przykład wyjątkowo chamskiego niszczenia otaczającego nas świata wartości. Są sprawy, którymi należy się po prostu gorszyć i głośno krzyczeć, że rzecz jest skandaliczna. Kto dzisiaj tego nie robi, niech się na starość nie dziwi.

Salezjańska reguła życia mówi, że współbracia starzy i chorzy są dla wspólnoty źródłem błogosławieństwa. W czasach, kiedy osoby w starszym wieku tak łatwo uznać za nieproduktywne, niepotrzebne, kłopotliwe, przypomina ona, że starość człowieka nie przestaje być czasem ważnym dla niego samego i dla tych, wśród których żyje.