facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2007 - grudzień
RODZINA SALEZJAŃSKA. Jubileusz

s. Krystyna Stolarczyk FMA

strona: 20



20 października br. na Jasną Górę przyby-ło liczne grono sióstr salezjanek, przyjaciół i dobroczyńców ich dzieł wychowawczych oraz dzieci i młodzież ze szkół i grup prowadzonych przez siostry. Okazją do spotkania i dziękczynienia Bogu był podwójny jubileusz: 85. rocznica przybycia Córek Maryi Wspomożycielki (Filiarium Mariae Auxiliatricis – FMA), czyli salezjanek, do Polski i 25. rocznica utworzenia warszawskiej Inspektorii Matki Bożej Jasnogórskiej.

Dzieje Córek Maryi Wspomożycielki w Polsce biorą początek od placówki w Różanymstoku, gdzie przybyłe z Włoch siostry: Laura Meozzi (1922-1950) – daty w nawiasie przy nazwisku oznaczają okres pełnienia funkcji inspektorki – Maria Mazzoli, Franciszka Barucco, Anna Juzek, Anna Walenga, Anna Ścisłowska w niezwykle trudnych warunkach skrajnego ubóstwa zorganizowały dom dla sierot wojennych. Mające 50-letnią historię Zgromadzenie, obecne już wtedy w różnych częściach świata, szybko wniknęło w polską rzeczywistość, oddając się wychowaniu i kształceniu dzieci i młodzieży. Podwaliny pod prężny rozwój kładła święta osoba – sługa Boża Matka Laura Meozzi, która kierowała Zgromadzeniem w Polsce przez 28 lat, najpierw jako przełożona różanostockiej wspólnoty, potem jako przełożona Wizytatorii (1931-1946), a następnie jako inspektorka Inspektorii Polskiej Maryi Wspomożycielki (1946-1950). Do wybuchu II wojny światowej otworzyła 9 placówek.

Wojna, niszcząc Polskę, zadała Zgromadzeniu wiele ran (śmierć sióstr, rozbicie wspólnot, pozbawienie domów). Wierne misji siostry ocaliły w Łodzi ok. 600 dziewcząt przed wywiezieniem na roboty do Niemiec. Matka Laura przewiozła zza wschodniej granicy do Polski 105 chłopców, ratując ich w ten sposób przed wynarodowieniem i bolszewizacją. Zgromadzenie po wojnie aktywnie i twórczo odpowiadało na potrzeby Kościoła, m.in. podejmując działalność na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Przez 18 lat wojującego komunizmu trwało w absolutnym posłuszeństwie Kościołowi, broniąc pod kierunkiem następczyni Matki Laury, s. Matyldy Sikorskiej (1950-1967), zagrożonych placówek oraz prawa do obecności i wypełniania misji w społeczeństwie poddawanym programowej ateizacji. Znakiem Bożego błogosławieństwa był rozwój placówek i napływ powołań. Wkrótce duża liczba domów oraz sióstr skłoniła do decyzji o podziale istniejącej od 1946 r. Inspektorii Polskiej Maryi Wspomożycielki, w wyniku czego została utworzona druga inspektoria – pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej z siedzibą w Łomiankach.

Erygowanie nowej inspektorii nastąpiło 5 sierpnia 1982 r. – w 110. rocznicę założenia Zgromadzenia we Włoszech przez św. Jana Bosko i św. Marię Dominikę Mazzarello.

25 lat istnienia Inspektorii to okres dynamicznych przeobrażeń, reorganizacji placówek, poszukiwań dróg dotarcia do stale zmieniającego się świata – zwłaszcza środowiska młodych – z Ewangelią, z przesłaniem kultury życia na płaszczyźnie zarówno zwykłych, codziennych relacji międzyludzkich, jak i współpracy z instytucjami w zakresie działalności wychowawczej. Życie Inspektorii animowały kolejne inspektorki: s. Teresa Czekała (1982-1990), s. Jadwiga Ciborowska (1990-1996), s. Maria Pioskowik (1996-2002), natomiast od 2002 r. inspektorką jest s. Elżbieta Bartkowska.

Transformacja ustrojowa pozwoliła na powrót do charyzmatu: po latach jedynej tolerowanej działalności, którą była katechizacja, Zgromadzenie ponownie zaangażowało się na polu oświaty i wychowania. Obecnie Inspektoria prowadzi szkoły (licea ogólnokształcące, technikum, gimnazjum, szkoły podstawowe), przedszkola, domy dziecka, liczne świetlice, oratoria i inne formy wychowawcze. Wiele sióstr katechetek pracuje w szkolnictwie państwowym w szkołach wszystkich typów. Od początku istnienia Inspektorii siostry uczestniczą w misji Kościoła ad gentes.

Żniwo wielkie jak u początków głoszenia Ewangelii, a robotników wciąż mało. Zgromadzenie potrzebuje osób zdecydowanych podjąć drogę osobistego rozwoju w chary-zmacie salezjańskim danym Kościołowi przez św. Jana Bosko i św. Marię Dominikę Mazzarello, aby realizować ideał świętości młodzieżowej. Jest to droga piękna i pewna, choć niełatwa. To trud, który daje doświadczenie obecności Bożej w życiu człowieka i świata, i pozwala widzieć szczęśliwe przemiany.