facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2007 - grudzień
ROZMOWA Z... Elżbietą Bartkowską

ks. Andrzej Godyń SDB

strona: 9



W czym wyraża się realizowanie charyzmatu salezjańskiego przez salezjanki? Czym się różni od pracy salezjanów?

Misja salezjanów i salezjanek to ten sam duch przekazany nam przez Założyciela – św. Jana Bosko, a w naszym wypadku również przez współzałożycielkę św. Marię Dominikę Mazzarello, która wraz z pierwszą wspólnotą sióstr wcieliła w życie zamysł księdza Bosko dotyczący dziewcząt. Można powiedzieć, że nadała żeńskie oblicze charyzmatowi salezjańskiemu. Na wzór Maryi chcemy być znakiem i pośrednictwem miłości Chrystusa, Dobrego Pasterza dla dzieci i młodzieży, szczególnie dla dziewcząt.

Salezjanie przetrwali okres komunizmu, pracując w parafiach. Co siostry robiły w latach, w których nie mogły bezpośrednio pracować z młodzieżą ?

W okresie po drugiej wojnie światowej do r. 1989, mimo że jako siostry salezjanki w Polsce nie mogłyśmy prowadzić samodzielnych dzieł wychowawczych, starałyśmy się realizować nasz charyzmat poprzez dobrze prowadzoną katechizację, obejmującą tysiące dzieci i młodzieży, poprzez kursy zawodowe dla dziewcząt, poprzez włączenie się w tworzenie Ruchu Światło-Życie w naszych środowiskach, poprzez prowadzenie innych grup modlitewno-formacyjnych, np. o charakterze maryjnym czy misyjnym, jak również poprzez organizowanie rekolekcji, wypoczynku zimowego i letniego dla dzieci i młodzieży. Szczególną uwagę kładłyśmy na program wychowawczy i religijny.

Jak obecnie rozwija się praca Córek Maryi Wspomożycielki, czego dotyczy, jakie są plany na przyszłość?

Nasza posługa wyraża się w dalszym ciągu w katechezie, ale także w prowadzeniu dzieł takich jak przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie czy placówki opiekuńczo-wychowawcze wspierające rodziny w trosce o dobro dzieci i młodzieży najbardziej potrzebujących. Patrząc w przyszłość, wydaje się słuszne nieustanne otwarcie na działanie Ducha Świętego i uważne przyglądanie się temu, co się dzieje w otaczającym nas świecie, szczególnie tam, gdzie obecne są dzieci, młodzi i rodziny. Naszą odpowiedzią na najgłębsze oczekiwania człowieka jest system prewencyjny. Wychowywanie według jego zasad jest potrzebne i owocne. Świadczą o tym przykłady świętych i błogosławionych wychowanków i wychowawców naszej Rodziny Salezjańskiej. W kulturze, która często nie promuje życia i prawdziwej miłości, jeszcze raz chcemy potwierdzić nasz obowiązek dania odpowiedzi na wezwanie, aby być znakiem i wyrazem uprzedzającej miłości Boga w sposób wiarygodny i dający młodym pokoleniom nadzieję.

W tym roku przypada jubileusz 85-lecia przybycia salezjanek do Polski i 25-lecia Inspektorii Matki Bożej Jasnogórskiej. Jak wyglądają obchody?

Obchody 25-lecia naszej inspektorii rozpoczęłyśmy w listopadzie 2006 r. dziewięciomiesięczną nowenną. Centralne uroczystości odbyły się w październiku br. na Jasnej Górze. Połączone były z obchodami 85-lecia pobytu salezjanek w Polsce. Rozpoczęło je Inspektorialne Spotkanie Młodzieży połączone z nocnym czuwaniem modlitewnym, a dzień później uczestniczyliśmy przed obliczem Czarnej Madonny w Jubileuszowej Eucharystii. Towarzyszyły nam siostry z Inspektorii Wrocławskiej, nasi współpracownicy świeccy, wielu współpracujących z nami kapłanów, przedstawiciele rodziców z miejsc, w których spełniamy nasze posłannictwo, i oczywiście dzieci i młodzież. Częścią jubileuszowych obchodów była modlitwa za siostry, które odeszły do Pana w ciągu 25 lat istnienia Inspektorii. Dalszym etapem jubileuszu będzie pielgrzymka śladami Matki Laury Meozzi i pierwszych sióstr salezjanek w Polsce: Warszawa – Różanystok – Wilno – Laurów – Różanystok – Warszawa w marcu i kwietniu 2008 r. Z racji jubileuszu ożywiłyśmy działalność wydawniczą, czego owocem jest druga edycja książki „W kraju brzóz” o Matce Laurze Meozzi oraz czwarta edycja listów Matki Mazzarello. Przygotowywana jest również krótka biografia Matki Laury Meozzi dla dzieci. Wierzymy, że podejmowane działania przyczynią się do pogłębienia świadomości naszych początków, tożsamości wynikającej z naszej historii, do której wracamy z radością, gdyż pamiętamy ją i tworzymy.