- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Na rzecz życia
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Krok z tyłu o towarzyszeniu na drogach powołania
- LISTY
- WYCHOWANIE. Rozeznać i wytrwać
- OKIEM RODZIA. Wychowanie do powołania
- ROZMOWA Z... Elżbietą Bartkowską
- GDZIEŚ BLISKO. Po prostu dom
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Salezjanki
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- DUCHOWOŚĆ. Adwent znaczy przyjście
- DUCHOWOŚĆ. Msza trydencka
- POD ROZWAGĘ. Pseudoterapia Berta Hellingera
- SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. Poznajmy się
- MISJE. Misja sióstr
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Jubileusz
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Pogrzebień
DUCHOWOŚĆ. Msza trydencka
Natanael
strona: 13
Czy przywrócenie „Mszy Trydenckiej” oznacza odwrót Kościoła od reform soboru watykańskiego II?
Piotr
Przede wszystkim warto zauważyć, że sobór watykański II był zwołany przez jeden, święty i apostolski Kościół katolicki pod natchnieniem Ducha Świętego, więc jego orzeczenia są prawdziwą wykładnią wiary. Jeśli sobór watykański II dopuścił i rekomendował inny niż dotychczas ryt odprawiania mszy św. to znaczy, że nowy ryt jest zgony z odwieczną tradycją Kościoła, a nie że z nią zrywa.
Po soborze niektórzy wierni, zniechęceni nadużyciami w liturgii, zwłaszcza w krajach zachodnich, domagali się powrotu do dawnego sposobu sprawowania liturgii. To prawda, że część księży, a nawet hierarchów w sprawowaniu sakramentów odeszła od litery dokumentów soboru, przepisów liturgicznych i prawa kanonicznego, twierdząc, że jest to „w duchu soboru”. Nie należy jednak mylić soborowych reform z ich nadużyciami. W rzeczywistości w duchu soboru jest tylko to, co jest zgodne z soborowymi i późniejszymi dokumentami magisterium.
Tzw. msza trydencka (zwana też mszą według mszału Jana XXIII) to sposób sprawowania Eucharystii z zachowaniem form sprzed drugiego soboru watykańskiego (m.in. z użyciem języka łacińskiego). Od 14 września br. każdy kapłan może celebrować mszę w tym rycie bez pozwolenia biskupa. Nie oznacza to jednak żadnej zmiany ani żadnego odwrotu od reform liturgicznych soboru. Papież dopuszcza ryt trydencki, tak jak np. w Mediolanie dopuszczony jest tzw. ryt ambrozjański, a w kościele wschodnim ryt grekokatolicki. Nie oznacza to też żadnych zmian dla ogółu wiernych. Msze w tym rycie sprawowane są w niektórych kościołach dla grup wiernych szczególnie przywiązanych do liturgii rzedsoborowej.