- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Dzieci - owoc miłości
- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Dzieci - owoc miłości
- WYZWANIA
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - Jak towarzyszyć w kryzysach
- WYCHOWANIE - Strach się bać
- UWAGI PSYCHOLOGA - Moje dziecko pije
- POD ROZWAGĘ - Spirytyzm czyli o wywoływaniu duchów
- GDZIEŚ BLISKO - Jedna rodzina
- ROZMOWA Z... - Cooperatore czyli współdziałający, współtworzący, współpracujący
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Kraków, wspólnota św. Dominika Savio
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Wierny współpracownik księdza Bosko
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Z pomocą na Wschodzie
- W ANEGDOCIE
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW
- W ORATORIUM - Sposób na dobrą grę
- W ORATORIUM - Status animatora w grupie i poza grupą cz. III
- MISJE - Drodzy Przyjaciele
- MISJE - Dopełnienie obietnicy
- MISJE - Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco
- MISJE - Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco
- DUCHOWOŚĆ - Radość dawania
- DUCHOWOŚĆ - Wiara czy rozum?
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO - Salezjanie współpracownicy
- LISTY
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- SZKOŁY SALEZJAŃSKIE
DUCHOWOŚĆ - Wiara czy rozum?
Natanael
strona: 22
Trudności i wątpliwości związane z wiarą często wynikają z błędnego
zrozumienia tego, co Kościół rzeczywiście głosi. Artykuły, które znajdziecie na tej stronie, mają pomóc we właściwym zrozumieniu nauczania Kościoła. Jeżeli chcielibyście zapytać o jakiś problem, napiszcie do nas.
Na pytanie, czy chrześcijanin powinien w poszukiwaniu prawdy opierać się na wierze czy na rozumie, właściwa odpowiedź brzmi: na jednym i drugim. Dwie postawy sprzeczne z katolicyzmem – to fideizm i racjonalizm.
Fideizm mówi, że trzeba ufać tylko objawieniu – jeśli np. rozum mówi co innego niż Pismo Święte, to należy bezkrytycznie przyjąć to, co jest w Biblii (czy w innych księgach uważanych za święte), a odrzucić wywody naukowe. Jest to postawa charakterystyczna np. dla islamu, większości wspólnot chrześcijańskich w Stanach Zjednoczonych, świadków Jehowy. Jeśli w Biblii jest napisane, że Bóg stworzył świat w ciągu 6 dni, to tekst ten należy traktować tylko dosłownie.
Racjonalizm natomiast mówi, że jedynym źródłem wiedzy może być rozum. Jakakolwiek wiedza wynikająca z wiary jest niewiarygodna i przecząca rozumowi. Jest to postawa np. ateistów.
Istotę katolickiego podejścia do tej kwestii ujął św. Anzelm w znanym zdaniu fides querens intellectum, czyli wiara szukająca racji, posługująca się rozumem. Wychodzi ono z założenia, że Bóg, który objawia się człowiekowi, jest jednocześnie twórcą praw rządzących światem, a zatem prawda pochodząca z wiary nie może przeczyć wiedzy pochodzącej z rzetelnego poznania świata instrumentami nauki. Wiara będzie miała swój „skok w nieznane”, czyli zaufanie Bożemu Objawieniu, po czym będzie go interpretować narzędziami logiki i wiedzy dostępnej ludzkiemu rozumowi. I tak np. wbrew kreacjonistom, którzy twierdzą, że świat został stworzony dokładnie tak, jak jest opisane w Księdze Rodzaju, katolik będzie szukał sensu symboliki opisu stworzenia świata, pamiętając o stanie wiedzy i kulturze autora, który pod natchnieniem Ducha Świętego pisał tekst mający opisać relację między człowiekiem a Bogiem, a nie przedstawić całość wiedzy kosmologicznej.