- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Dzieci - owoc miłości
- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Dzieci - owoc miłości
- WYZWANIA
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - Jak towarzyszyć w kryzysach
- WYCHOWANIE - Strach się bać
- UWAGI PSYCHOLOGA - Moje dziecko pije
- POD ROZWAGĘ - Spirytyzm czyli o wywoływaniu duchów
- GDZIEŚ BLISKO - Jedna rodzina
- ROZMOWA Z... - Cooperatore czyli współdziałający, współtworzący, współpracujący
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Kraków, wspólnota św. Dominika Savio
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Wierny współpracownik księdza Bosko
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Z pomocą na Wschodzie
- W ANEGDOCIE
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW
- W ORATORIUM - Sposób na dobrą grę
- W ORATORIUM - Status animatora w grupie i poza grupą cz. III
- MISJE - Drodzy Przyjaciele
- MISJE - Dopełnienie obietnicy
- MISJE - Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco
- MISJE - Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco
- DUCHOWOŚĆ - Radość dawania
- DUCHOWOŚĆ - Wiara czy rozum?
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO - Salezjanie współpracownicy
- LISTY
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- SZKOŁY SALEZJAŃSKIE
RODZINA SALEZJAŃSKA - Wierny współpracownik księdza Bosko
ks. Jarosław Wąsowicz SDB
strona: 16
Przez ponad 100 lat działalności salezjanów w Polsce nigdy nie zabrakło powołań do Stowarzyszenia Współpracowników Salezjańskich, jednej z czterech gałęzi Rodziny Salezjańskiej założonej przez samego św. Jana Bosko. Wśród rzeszy polskich pomocników księdza Bosko odnajdziemy wspaniałych ludzi, którzy całym sercem zaangażowali się w dzieło wychowania młodzieży i służby Kościołowi.
Jedną z takich pięknych postaci był w inspektorii pilskiej Adam Kiciński. Ponad trzydzieści lat realizował swoje powołanie w rodzinie i w Kościele jako Współpracownik Salezjański. Od 1973 r. aż do śmierci z poświęceniem angażował się we wszelkie inicjatywy apostolskie nie tylko na terenie swojej parafii św. Rodziny w Pile, ale także na szczeblu inspektorialnym. We wspólnotę wnosił wiele ciepła i dobroci, które wyniósł z domu rodzinnego. Był postrzegany jako wspaniały ojciec i przyjaciel swoich bliskich.
W Pile wśród Współpracowników Salezjańskich zawsze działo się dużo. Trudno dziś wyliczyć wszystkie inicjatywy, które pojawiały się w tamtym czasie. Swoim oddziaływaniem apostolskim obejmowały one nie tylko ludzi młodych, ale także dorosłych. Warto przypomnieć chociażby fakt, że w latach 80. współorganizowane przez ks. Stanisława Styrnę i grupę Współpracowników Salezjańskich Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej były w Pile jedyną okazją do wymiany wolnej myśli, promocji kultury chrześcijańskiej, pokazania możliwości zaangażowania się ludzi wierzących w życie Kościoła i ojczyzny. Liczna grupa pilskich Współpracowników Salezjańskich wspierała wówczas swoją pracą wszystko, co przynosiło korzyść Kościołowi. Pan Adam niewątpliwie należał do liderów środowiska.
Kolejne lata obecności Adama Kicińskiego we wspólnocie Współpracowników Salezjańskich były nie mniej owocne. Wypełniły je setki spotkań formacyjnych, inicjatyw apostolskich, pracy na rzecz młodzieży, godzin spędzonych na modlitwie i działaniu. W 2004 r. na łożu śmierci powiedział żonie: Kochałem Kościół, to co robiłem, nie było dla chwały, lecz z potrzeby serca.
Podczas wizyty przełożonego generalnego salezjanów – ks. Pascuala Cháveza w Polsce, Adam Kiciński otrzymał od niego w Oświęcimiu okolicznościowy medal. Był to ziemski wyraz wdzięczności dla tego człowieka za lata wiernej pracy w charyzmacie księdza Bosko.
Pan Adam zmarł w Pile w dniu 31 lipca 2004 r., po 66 latach życia i 31 latach przynależności do Stowarzyszenia Współpracowników Salezjańskich.