- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Dzieci - owoc miłości
- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Dzieci - owoc miłości
- WYZWANIA
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - Jak towarzyszyć w kryzysach
- WYCHOWANIE - Strach się bać
- UWAGI PSYCHOLOGA - Moje dziecko pije
- POD ROZWAGĘ - Spirytyzm czyli o wywoływaniu duchów
- GDZIEŚ BLISKO - Jedna rodzina
- ROZMOWA Z... - Cooperatore czyli współdziałający, współtworzący, współpracujący
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Kraków, wspólnota św. Dominika Savio
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Wierny współpracownik księdza Bosko
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Z pomocą na Wschodzie
- W ANEGDOCIE
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW
- W ORATORIUM - Sposób na dobrą grę
- W ORATORIUM - Status animatora w grupie i poza grupą cz. III
- MISJE - Drodzy Przyjaciele
- MISJE - Dopełnienie obietnicy
- MISJE - Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco
- MISJE - Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco
- DUCHOWOŚĆ - Radość dawania
- DUCHOWOŚĆ - Wiara czy rozum?
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO - Salezjanie współpracownicy
- LISTY
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- SZKOŁY SALEZJAŃSKIE
WYZWANIA
ks. Andrzej Godyń SDB
strona: 3
Znajoma opowiadała mi o rozmowie z księdzem, który zupełnie jej nie znając, natychmiast przeszedł na ,,ty’’. Kiedy i ona uczyniła to samo, ksiądz się obruszył – przecież tak nie możemy rozmawiać, ale od tej chwili zwracał się już do niej per ,,pani’’. Ten paternalistyczny ton oczywiście nie oddaje klimatu relacji Kościoła instytucjonalnego do świeckich, zwłaszcza zawartego w oficjalnych dokumentach, niemniej wciąż jeszcze nietrudno się nań natknąć.
Stosunkowo duża liczba księży w Polsce sprawia, że nie są uzależnieni – jak to się często dzieje w krajach Europy Zachodniej i na innych kontynentach – od pomocy świeckich, co czasem daje im przesadną pewność siebie, jak wspomnianemu przed chwilą księdzu. Dla sprawiedliwości trzeba dodać, że także wielu świeckim model ten za bardzo nie przeszkadza. Pozwala im na ograniczenie religijności do obowiązkowych praktyk, bez konieczności aktywnego angażowania się w życie wspólnoty.
Jest też jednak ogromna rzesza świeckich aktywnie włączających się w ruchy, stowarzyszenia, grupy i inne organizacje religijne bądź społeczne o religijnej inspiracji. W Polsce jest ich więcej niż w innych krajach Europy, choć mogą się wydawać mniej widoczni na tle mniej aktywnych, ale wciąż praktykujących wiernych. Rola świeckich ma też liczne niezagospodarowane obszary.
Święty Jan Bosko wiedział, że zwłaszcza w dziele wychowania współpraca osób świeckich jest nie do przecenienia. Pomysł, by założyć stowarzyszenie współpracowników przyszedł mu do głowy jeszcze zanim pomyślał o zgromadzeniu salezjanów – przeczytacie o tym wewnątrz numeru. Ewolucja nazwy stowarzyszenia – od ,,pomocników’’ do ,,współpracowników’’ – dużo mówi o zmianie sposobu myślenia na temat świeckich w Kościele. Świeccy nie są do pomocy Kościołowi w dziele ewangelizacji. Oni są Kościołem.