- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Rządzić znaczy służyć
- WYZWANIA
- W ORATORIUM - Odkrywanie powołania
- WYCHOWANIE - O czułości i cierpliwości
- UWAGI PSYCHOLOGA
- ROZMOWA Z... - Nie tracąc z oczu tego co najważniejsze
- GDZIEŚ BLISKO - Salezjański Ślad na KUL-u
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Bydgoszcz, wspólnota św. Marka
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Ksiądz Bronisław Markiewicz, nowy błogosławiony Rodziny Salezjańskiej
- W ORATORIUM - Sposób na samodzielność
- W ORATORIUM - Animator w grupie - potwierdzenie i rola
- MISJE - Tydzień charyzmatyczny w Malawi
- MISJE - Misja Miłosierdzia dla całego świata
- DUCHOWOŚĆ - Niecierpliwa modlitwa o cierpliwość
- LISTY
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO - Świat nauki
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- SZKOŁY SALEZJAŃSKIE
WYZWANIA
ks. Andrzej Godyń SDB
strona: 3
Tym, którzy twierdzą, że średniowiecze było okresem ,,ciemnoty’’ i ,,zabobonu’’, wciąż trzeba przypominać, że powielają stereotypy nieprawdziwe, choć po dziś dzień funkcjonujące w tzw. zbiorowej wyobraźni. Jest to zasługa ideologicznych uprzedzeń i słabej znajomości historii wielu ludzi mających wpływ na współczesną kulturę (jeśli nieznajomość historii nazwać ciemnotą, a uprzedzenia zabobonami – to okresu tego nie powinni uważać za zamknięty). W rzeczywistości średniowiecze było czasem niezwykłego fermentu intelektualnego i pluralizmu sposobów myślenia o świecie, człowieku i Bogu. Dlatego to właśnie wtedy rodziły się uniwersytety – miejsca uprawiania nauki, logiki i dyscypliny myślenia, metody argumentacji i – przede wszystkim – poszukiwania prawdy.
Formacja intelektualna młodzieży należała do głównych obszarów troski wychowawczej św. Jana Bosko. Dziś w laicyzującym się świecie rola świadomych swoich racji ludzi wiary staje się jeszcze ważniejsza. W tym numerze Don Bosco przedstawiamy pracę salezjanów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, którego rektorem od roku jest salezjanin ks. Stanisław Wilk.
Jedną z niewątpliwych zdobyczy ostatnich kilkunastu lat jest ogromny wzrost liczby młodych ludzi, którzy kończą wyższe uczelnie. Szczególny szacunek musi budzić postawa tych studentów (i ich rodzin), którzy czynią to kosztem dużych wyrzeczeń, zwłaszcza finansowych. Są niestety i tacy, którzy przy wszystkich zdolnościach i dobrej woli nie są w stanie utrzymać się na studiach w tylko pozornie bezpłatnym systemie szkolnictwa wyższego. Jan Paweł II w swoim ostatnim orędziu wyraził życzenie, aby wspólnoty chrześcijańskie starały się zaradzić czynną braterską pomocą którejś z tak licznych form ubóstwa na naszym świecie. Nasza redakcja czyni to, fundując stypendia dla studentów z rodzin wielodzietnych, niepełnych lub przeżywających trudności materialne. W ich imieniu wyrażam słowa wielkiej wdzięczności naszym Czytelnikom, którzy swoją ofiarnością przyczyniają się do tego dzieła.