facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2005 - listopad
WYZWANIA

ks. Andrzej Godyń SDB

strona: 3



Tym, którzy twierdzą, że średniowiecze było okresem ,,ciemnoty’’ i ,,zabobonu’’, wciąż trzeba przypominać, że powielają stereotypy nieprawdziwe, choć po dziś dzień funkcjonujące w tzw. zbiorowej wyobraźni. Jest to zasługa ideologicznych uprzedzeń i słabej znajomości historii wielu ludzi mających wpływ na współczesną kulturę (jeśli nieznajomość historii nazwać ciemnotą, a uprzedzenia zabobonami – to okresu tego nie powinni uważać za zamknięty). W rzeczywistości średniowiecze było czasem niezwykłego fermentu intelektualnego i pluralizmu sposobów myślenia o świecie, człowieku i Bogu. Dlatego to właśnie wtedy rodziły się uniwersytety – miejsca uprawiania nauki, logiki i dyscypliny myślenia, metody argumentacji i – przede wszystkim – poszukiwania prawdy.

Formacja intelektualna młodzieży należała do głównych obszarów troski wychowawczej św. Jana Bosko. Dziś w laicyzującym się świecie rola świadomych swoich racji ludzi wiary staje się jeszcze ważniejsza. W tym numerze Don Bosco przedstawiamy pracę salezjanów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, którego rektorem od roku jest salezjanin ks. Stanisław Wilk.

Jedną z niewątpliwych zdobyczy ostatnich kilkunastu lat jest ogromny wzrost liczby młodych ludzi, którzy kończą wyższe uczelnie. Szczególny szacunek musi budzić postawa tych studentów (i ich rodzin), którzy czynią to kosztem dużych wyrzeczeń, zwłaszcza finansowych. Są niestety i tacy, którzy przy wszystkich zdolnościach i dobrej woli nie są w stanie utrzymać się na studiach w tylko pozornie bezpłatnym systemie szkolnictwa wyższego. Jan Paweł II w swoim ostatnim orędziu wyraził życzenie, aby wspólnoty chrześcijańskie starały się zaradzić czynną braterską pomocą którejś z tak licznych form ubóstwa na naszym świecie. Nasza redakcja czyni to, fundując stypendia dla studentów z rodzin wielodzietnych, niepełnych lub przeżywających trudności materialne. W ich imieniu wyrażam słowa wielkiej wdzięczności naszym Czytelnikom, którzy swoją ofiarnością przyczyniają się do tego dzieła.