- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Energia założycieli
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - Tylko miłość wychowuje - rola Eucharystii w wychowaniu
- UWAGI PSYCHOLOGA
- GDZIEŚ BLISKO - Jeśli nie staniecie się jak dzieci
- ROZMOWA Z... - Pewne prawdy pozostaną tajemnicą
- ROK EUCHARYTII - Tajemnica wiary
- ROK EUCHARYTII - Język liturgii
- ROK EUCHARYTII - Dzieci na Mszy św.
- ROK EUCHARYSTII - I tak już zostało
- ROK EUCHARYSTII - Wyraz troski
- ROK EUCHARYSTII - Młodzież na Mszy św.
- ROK EUCHARYSTII - Radość wspólnoty
- ROK EUCHARYSTII - Studenci na Mszy św.
- ROK EUCHARYSTII - Nikt nie zerka na zegarek
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Chocianów
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Żołnierze z Powiśla
- W ORATORIUM - Sposób na... obóz wędrowny
- W ORATORIUM - Animator w grupie
- MISJE - Głos z Malawi
- MISJE - Podziękowania z Ukrainy
- MISJE - Zabrzańska troska o misje
- DUCHOWOŚĆ - Piotrze, czy mnie miłujesz?
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO - Eucharystia
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- SZKOŁY SALEZJAŃSKIE
ROK EUCHARYSTII - Nikt nie zerka na zegarek
Magdalena Usarewicz
strona: 21
Ci, którzy po raz pierwszy uczestniczą w naszej akademickiej Mszy św., często są bardzo zaskoczeni, że Msza w ogóle może wyglądać w ten sposób. Że można ją tak przygotować, by była prawdziwą duchową ucztą dla jej uczestników. Że mimo iż trwa czasem dłużej niż przeciętna parafialna Msza, nikt nie zerka na zegarek.
Dzieje się tak dlatego, że gronu studentów, na czele z duszpasterzem, zależy na tym, by podkreślić piękno Eucharystii, by pokazać, że jest ona czymś dla nas ważnym, najważniejszym. A przecież jeśli coś ma tak duże znaczenie w naszym życiu, chcemy angażować się w to całym sercem. Tak właśnie jest w przypadku przygotowywania oprawy naszej Mszy. Każdy może dołożyć odrobinę swoich starań, by uczynić ją bogatszą w znaki, a dzięki temu lepiej i głębiej przeżywaną. Wykorzystujemy talenty, które dostaliśmy od Boga – jedni śpiewają w zespole, drudzy służą przy ołtarzu, jeszcze inni czytają czytania lub piszą komentarze czy modlitwę wiernych. Nawet jeśli ktoś czuje, że Pan nie obdarował go zdolnościami literackimi czy muzycznymi, może w inny sposób zaznaczyć aktywniej swój udział we Mszy – na przykład przynosząc w procesji dary do ołtarza.
Takim momentem, w którym możemy poczuć, że rzeczywiście jesteśmy wspólnotą, w której modlimy się za siebie nawzajem, jest modlitwa wiernych. W naszym duszpasterstwie ma ona postać próśb spontanicznie wypowiadanych na głos lub pisanych na karteczkach, które następnie są odczytywane.
To, jak wygląda nasza Msza, zależy także od chęci i zaangażowania studentów, wymaga czasem wysiłku i poświęcenia. Ale można dzięki temu otrzymać cudowny dar – dar tęsknoty, tej dobrej tęsknoty, która sprawia, że pragnie się być jak najczęściej blisko Tego, który oczekuje w Eucharystii nie tylko w niedzielę i święta.