facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2005 - lipiec/sierpień
ROK EUCHARYSTII - Nikt nie zerka na zegarek

Magdalena Usarewicz

strona: 21



Ci, którzy po raz pierwszy uczestniczą w naszej akademickiej Mszy św., często są bardzo zaskoczeni, że Msza w ogóle może wyglądać w ten sposób. Że można ją tak przygotować, by była prawdziwą duchową ucztą dla jej uczestników. Że mimo iż trwa czasem dłużej niż przeciętna parafialna Msza, nikt nie zerka na zegarek.

Dzieje się tak dlatego, że gronu studentów, na czele z duszpasterzem, zależy na tym, by podkreślić piękno Eucharystii, by pokazać, że jest ona czymś dla nas ważnym, najważniejszym. A przecież jeśli coś ma tak duże znaczenie w naszym życiu, chcemy angażować się w to całym sercem. Tak właśnie jest w przypadku przygotowywania oprawy naszej Mszy. Każdy może dołożyć odrobinę swoich starań, by uczynić ją bogatszą w znaki, a dzięki temu lepiej i głębiej przeżywaną. Wykorzystujemy talenty, które dostaliśmy od Boga – jedni śpiewają w zespole, drudzy służą przy ołtarzu, jeszcze inni czytają czytania lub piszą komentarze czy modlitwę wiernych. Nawet jeśli ktoś czuje, że Pan nie obdarował go zdolnościami literackimi czy muzycznymi, może w inny sposób zaznaczyć aktywniej swój udział we Mszy – na przykład przynosząc w procesji dary do ołtarza.

Takim momentem, w którym możemy poczuć, że rzeczywiście jesteśmy wspólnotą, w której modlimy się za siebie nawzajem, jest modlitwa wiernych. W naszym duszpasterstwie ma ona postać próśb spontanicznie wypowiadanych na głos lub pisanych na karteczkach, które następnie są odczytywane.

To, jak wygląda nasza Msza, zależy także od chęci i zaangażowania studentów, wymaga czasem wysiłku i poświęcenia. Ale można dzięki temu otrzymać cudowny dar – dar tęsknoty, tej dobrej tęsknoty, która sprawia, że pragnie się być jak najczęściej blisko Tego, który oczekuje w Eucharystii nie tylko w niedzielę i święta.