facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2005 - lipiec/sierpień
ROK EUCHARYSTII - Młodzież na Mszy św.

ks. Kazimierz Chudzicki SDB

strona: 18



Duszpasterze mają ważne zadanie – ukazać młodym ludziom, wchodzącym w wiek dojrzewania, buntu i negacji, Jezusa Chrystusa w tajemnicy Najświętszej Ofiary. Jak to zrobić? Jak nie przesadzić w ,,pomysłach na liturgię”, a jednocześnie uczynić spotkanie przy stole Pańskim bardziej żywym, przemawiającym do rozumu, ale i do serca młodych? Jak sprawić, by Eucharystia nie przekształciła się w show odarty ze świętości?


Co może zrobić duszpasterz i animatorzy liturgii? Po pierwsze odpowiednio się przygotować do każdej liturgii. Przygotowanie do Eucharystii powinno rozpocząć się 10-15 minut wcześniej prześpiewaniem pieśni, podaniem ważnych informacji dotyczących przebiegu liturgii itp. Dobrze by było, gdyby Mszę św. ubogacał zespół czy schola. Gitara i dobry wokal (nie solista, ale prowadzący wspólny śpiew) bardzo pomagają przeżyć Eucharystię. Ważne jest też, by uczestnicy mieli teksty pieśni na kartkach albo na slajdach. Komentarze liturgiczne powinny być krótkie, czytelne, konkretne. Czytania Liturgii Słowa powinny być dobrze, wyraźnie i głośno przeczytane. Kazanie powinno się odnosić do życia ludzi młodych. Nie może być za długie, ale i nie za krótkie, jeśli możliwe to dialogowane, może być też poprzedzone sceną ewangeliczną. Np. wg schematu: wyjść od doświadczenia młodego człowieka, ukazać obraz biblijny i jego praktyczne zastosowanie. Uwielbienie słowem i pieśnią powinno „chwytać za serce”, powinno pobudzać do wdzięczności za dar Eucharystii. Ważne jest też, by w czasie Mszy św. pojawiły się momenty ciszy pozwalające na osobisty dialog z Jezusem Eucharystycznym (m.in. po kazaniu, po Komunii św.). Co jakiś czas powinny się pojawić dodatkowe elementy w trakcie Eucharystii, np.: zawiązanie wspólnoty poprzez podanie rąk i wspólny śpiew, zapalenie świeczek, spontaniczna modlitwa wiernych, złożenie daru przed ołtarzem, np. w formie serc, itp.

Wskazówek do przygotowania Mszy św. dla młodzieży i pomagających w osobistym przeżyciu Eucharystii jest wiele. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że choćby kościół był lichy, organista przygłuchy, a kaznodzieja monotonny, to w czasie każdej Eucharystii Jezus Chrystus zstępuje na ołtarz, by przyjęty przez nas w sercu towarzyszyć w naszej wędrówce do nieba.