facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2004 - kwiecień
Wiara i Światło

TN

strona: 5



Ruch Wiara i Światło (WiŚ) zrodził się podczas pielgrzymki do Lourdes w 1971 r. Jej uczestnikami były rodziny z osobami z upośledzeniem. Przyjechały głównie z Francji. Pielgrzymka miała dopomóc osobom upośledzonym umysłowo w odnalezieniu ich prawdziwego miejsca w sercu Kościoła. W wyniku tej pielgrzymki liczne wspólnoty postanowiły utrzymać i pogłębić swe życie, spotykając się dalej w gronie osób, z którymi przygotowywały się do pielgrzymki i pielgrzymkę przeżywały.

Charyzmatycznym założycielem Ruchu jest Jean Vanier.

W Polsce pierwsze wspólnoty Ruchu WiŚ zaistniały w 1978 r.. Teresa Breza z Wrocławia, nieżyjąca już dzisiaj, matka Joasi z upośledzeniem umysłowym, szukała we Francji materiałów do katechizacji swojej córki. Kiedy spotkała się z ideą Ruchu, stwierdziła, że tego właśnie potrzebują - wspólnoty. To ona założyła pierwszą wspólnotę we Wrocławiu. Jeszcze we Teresa Francji spotkała Marcina Przeciszewskiego, wówczas studenta z Warszawy, który po powrocie do kraju wraz z przyjaciółmi powołał do życia wspólnotę w Warszawie, która nazwę Maminki. Stąd wzięło się potoczne określenie całego Ruchu w Polsce.

Wiara i Światło jest ruchem wspólnotowym. W centrum wspólnot znajdują się osoby mniej lub bardziej upośledzone umysłowo; wokół nich skupiają się rodzice i przyjaciele, szczególnie młodzi. Członkowie wspólnot spotykają się w regularnych odstępach czasu i tworzą coraz silniejsze więzi poprzez dzielenie się trudnościami i nadziejami, poprzez świętowanie, modlitwę, Eucharystię.

WiŚ opiera się na przekonaniu, że każda osoba upośledzona jest w pełni człowiekiem, że przysługują jej te same prawa, które przysługują wszystkim ludziom, przede wszystkim prawo do bycia kochaną, uznawaną i szanowaną w swym jestestwie i w swych wyborach. Uważa, że każdy człowiek, nawet najgłębiej dotknięty upośledzeniem, jest wezwany do prawdziwie głębokiego życia z Jezusem, do przyjmowania sakramentów, do tego, aby być źródłem łaski i pokoju dla całej wspólnoty, dla Kościoła, dla całej ludzkości. Po to jednak, aby móc przeżywać swą wiarę, każda osoba, nawet najgłębiej upośledzona, odczuwa potrzebę spotykania się ze swymi braćmi i siostrami, by wspólnie z nimi tworzyć środowisko, które pozwoli jej wzrastać w miłości i wierze. Wszyscy ci, którzy angażują się w WiŚ, starają się towarzyszyć osobom z upośledzeniem.