- Boże Narodzenie: Bóg rodzi się także na Syberii
- Od redakcji
- Rodzina przy stole
- Salezjańska wyspa pokoju w Aleppo
- Różańcem i gitarą
- Strażnicy światła
- Szopka w Dachau
- Jak mówić do młodych o czystości i jak wychowywać w czystości?
- Fałszywa wizja małżeństwa
- Elementy wychowawcze w biblijnej literaturze międzytestamentalnej cz.4
- Dbajmy o bezpośredni kontakt z dzieckiem
- Stracone lekcje?
- A jednak oryginalny
- Wigilijny cud przy stole
- Niepozytywne myślenie
- Wojna z gender koniecznie potrzebna
Strażnicy światła
Grażyna Starzak
strona: 14
Skauci z całej Europy poniosą lampiony z Betlejemskim Światłem Pokoju do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzieląc się radosną nowiną i przypominając, jak ważne, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, jest braterstwo między narodami.
Ta historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Tam, gdzie ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. Grotę Narodzenia Pańskiego odwiedzają chrześcijanie z całego świata. W ciszy i skupieniu klękają i często ze łzami w oczach całują to miejsce. Płonie tam wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
***
Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę powstrzymać złość i gniew. Co ciekawe, w 30-letniej już historii Betlejemskiego Światła Pokoju, mimo zmieniających się warunków politycznych, konfliktów zbrojnych, jeszcze nigdy nie zdarzyło się by Światło – znak pokoju, symbol pojednania między narodami – nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. – Tak będzie również w tym roku – zapewnia Monika Kubacka, rzecznik ZHP. – Skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, poniosą lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzieląc się radosną nowiną i przypominając, jak ważne, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, jest braterstwo między narodami.
***
Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 roku w Linz w Austrii. W Polsce Związek Harcerstwa Polskiego organizuje tę akcję od 1991 roku. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od austriackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, na Litwę, Ukrainę i Białoruś, na zachód, do Niemiec, a także na północ – do Danii. Od sześciu lat Betlejemskie Światło Pokoju „płynie” wraz z harcerzami na Łotwę, statkiem MS „Zawisza Czarny”. Tam, tak jak w innych krajach, jest przekazywane z miasta do miasta.
Harcerze, którzy biorą udział w akcji, a jest ich z roku na rok coraz więcej, przygotowują się do niej już kilka miesięcy wcześniej. W październiku odbywają się wybory ambasadorów Betlejemskiego Światła Pokoju. To wyróżniające się swoją postawą i zaangażowaniem drużyny harcerskie. W ub. roku wśród ambasadorów Światła była m.in. 6. Lipska Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej Żubry, VIII Podhalańska Drużyna im. A. Suskiego z Szaflar i 27. Podhalańska Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku. Tegoroczni ambasadorzy będą znani na początku grudnia.
12 grudnia następuje kulminacyjny moment akcji – rozpalenie Światła w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem samolotów Austrian Airlines. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Następnie lampion niesiony przez skautów przybędzie na Słowację. Przekazanie Światła Polakom odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. W ub. roku uroczystość odbyła się w zimowej stolicy Polski – Zakopanem. W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach na Światło niesione przez skautów czekały prawie 2 tysiące młodych ludzi ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy zaraz po ceremonii zawieźli Światło w rodzinne strony.
***
Bardzo uroczystą oprawę ma moment wprowadzenia Światła przez harcerzy do Pałacu Prezydenckiego. Dzieje się tak od siedmiu lat. – Jestem Wam za tę wizytę ogromnie wdzięczny – powiedział prezydent Andrzej Duda, odbierając wraz z małżonką w ub. roku Betlejemskie Światło Pokoju. Prezydent, nawiązując do ubiegłorocznego hasła tej akcji – „Zauważ człowieka” – podkreślił, że to jest szczególnie ważne dla harcerzy. – Cnota to także dostrzeżenie drugiego człowieka, umiejętność pochylenia się nad potrzebującymi, dostrzeżenia ludzkich problemów – zaznaczył Andrzej Duda. – To światełko betlejemskie i życzenia od harcerzy przyjmuję jako życzenia dla całej Polski. Czuwaj! – powiedział na zakończenie Andrzej Duda.
***
Akcję Betlejemskie Światło Pokoju wspiera Caritas Polska, przekazując ZHP świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Używając tych właśnie świec harcerze przekazują Światło prezydentowi RP, premierowi i ministrom, dyrektorom centralnych urzędów w Polsce, wielu swoim przyjaciołom i potrzebującym. Jest to znak, iż oba przedsięwzięcia łączy wspólna misja: działanie na rzecz dzieci i młodzieży.
***
„Odważnie twórzmy pokój” to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Już niebawem, po raz dwudziesty piąty, harcerze i harcerki będą strażnikami Światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.