facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2015 - kwiecień
Jak efektywnie wykorzystać swój czas?

Bożena Paruch

strona: 24



Często w rozmowie z pedagogiem rodzic uświadamia sobie, że tak naprawdę nie wie, czym dziecko zajmuje się w swoim pokoju.

Zdarza się, że rodzic narzeka, iż nastolatek wciąż zajęty nauką, nie otrzymuje zadowalających ocen. Dorosły pochłonięty własnymi obowiązkami nie zawsze zdaje sobie sprawę, że jego dziecko marnuje czas, choć na pozór się uczy. Jeśli wychowanek chce osiągać dobre wyniki w nauce i realizować inne cele, które sobie stawia, musi pamiętać o odpowiednim planie dnia.
Każdy z nas dysponuje 24 godzinami na dobę, jednak często zdarza się usłyszeć „nie mam czasu”. Interesujące jest to, że osoby sławne, które podziwiamy, autorytety, ludzie sukcesu dysponowali dokładnie taką samą ilością czasu. Każdy z nas ma nieustannie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku, obojętnie, kim jest i gdzie mieszka.
Istotna jest nie ilość czasu, ale to, jak go wykorzystujemy. Czy czasem można zarządzać? Odpowiedź brzmi – nie. Nie można zarządzać czymś, czego nie możemy kontrolować. Nie mamy możliwości zarządzania czasem, możemy natomiast zarządzać sobą w czasie.
Umiejętne i efektywne zarządzanie sobą w czasie jest sztuką, ale można się jej nauczyć.
Po pierwsze należy uświadomić sobie, że czas upływa i jest to zjawisko nieodwracalne. Bardzo ważne jest to, aby czasu nie marnotrawić, lecz dobrze go wykorzystać. Pierwszym elementem w procesie efektywnego zarządzania sobą w czasie jest wyznaczenie sobie celu. Następnie należy realnie oszacować czas, który jest potrzebny do wykonania zadania i ostatecznego osiągnięcia celu.
Kolejnym krokiem będzie podjęcie decyzji o tym, jak zadanie zrealizować, a dalej już sama jego realizacja. Po zrealizowaniu zadania trzeba jeszcze zaobserwować, czy cel rzeczywiście został osiągnięty zgodnie z założeniami.
Pomocna w dobrym gospodarowaniu sobą w czasie może okazać się metoda siedmiu kroków wg Briana Tracy’ego:
1. Sprecyzuj, czego chcesz.
2. Zanotuj to.
3. Wyznacz końcowy termin osiągnięcia celu.
4. Sporządź listę czynności koniecznych do osiągnięcia celu.
5. Nadaj liście formę planu.
6. Zacznij natychmiast działać.
7. Rozłóż pracę tak, aby codziennie robić coś, co zbliży Cię do głównego celu.

Efektywne zarządzanie sobą w czasie jest planowym oraz systematycznym wykonywaniem zadań, które mają doprowadzić do osiągnięcia celów, jakie sobie wyznaczyliśmy. Planując swój czas, należy pamiętać również o odpoczynku. Zarówno umysł, jak i ciało muszą mieć czas na regenerację. Życie gimnazjalisty nie może być jedynie nauką ani jedynie zabawą. Dorośli powinni pomagać nastolatkowi tak planować czas, aby mógł spotkać się z przyjaciółmi i korzystać z rozrywek. Wypoczęty i zadowolony gimnazjalista z większym zapałem przystąpi do nauki i wykonywania obowiązków, których wymagają od niego rodzice. ■