facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2013 - wrzesień
Ks. Bosko w pigułce

ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin

strona: 21



Na tę książkę czekaliśmy już jakiś czas, bo była wcześniej już zapowiadana. Otrzymaliśmy ją w darze wraz z wielkim wydarzeniem peregrynacji relikwii św. Jana Bosko w Polsce. Tak musiało widocznie być, bo książka jest właśnie o nim – wychowawcy i nauczycielu młodzieży. Pierwsza duża pozycja o ks. Bosko napisana przez salezjanina Polaka - ks. Marka Chmielewskiego, dzisiaj przełożonego Inspektorii św. Wojciecha. Dodajmy napisana z pasją przez pasjonata życia i działalności założyciela salezjanów, znakomitego znawcy tematu, wieloletniego wykładowcy duchowości salezjańskiej i wychowawcy w domach formacyjnych, członka rzymskiej dykasterii ds. formacji wreszcie niezmordowanego publicysty naszych periodyków, w tym „Don Bosco” od początku jego istnienia. To właśnie publikowane na jego łamach przez ostatnie dziesięciolecie artykuły o salezjańskiej pedagogice, duchowości i historii stanowią główną część prezentowanej pozycji.
Książka została podzielona na kilka tematycznych części. I tak możemy kolejno poznać osobowość ks. Bosko, jego poglądy i przekonania, czynnie uprawianą przez niego „teologię młodzieży”, podstawowe pryncypia stosowane przez niego w wychowaniu. Następnie odkrywamy płaszczyzny, na których ks. Bosko, oprócz działalności oratoryjnej, realizował swoją misję w Kościele. Widzimy go jako pisarza, katechetę, historyka, człowieka zainteresowanego światem nauki. W kolejnej części książki ks. Chmielewskiego odnajdziemy fragmenty poświęcone Rodzinie Salezjańskiej, koadiutorom, byłym wychowankom, siostrom salezjankom i salezjanom współpracownikom. Cała jedna część „Słówek nieokrojonych” jest poświęcona najbliższym współpracownikom ks. Bosko i kontynuatorom jego dzieła: Mamie Małgorzacie, bł. ks. Micha-łowi Rua, bł. ks. Filipowi Rinaldiemu. Wreszcie część ostatnia to stronice dedykowane znamienitym postaciom salezjanów i ich wychowankom. Spot-kamy się w tym miejscu m.in. z historią św. Dominika Savio, bł. Poznańskiej Piątki, niezwykłym świadectwem przemiany życia przez Michała Magone czy męczeństwem salezjańskich misjonarzy w Chinach oraz przedstawicieli różnych gałęzi Rodziny Salezjańskiej z okresu wojny domowej w Hiszpanii. Wszystkie te postaci uczą nas radykalności i konsekwencji dokonanych wyborów, a przede wszystkim wierności charyzmatowi ks. Bosko.
„Słówka nieokrojone”, wypowiedziane przez ks. inspektora, pokazują nam zatem ks. Bosko zarówno w bardzo szerokim kontekście, ale też i niejako w „pigułce”. I to stanowi jej największą wartość. Nie wszyscy mieli okazję i możliwości skrupulatnego przestudiowania salezjańskich korzeni, a prezentowana publikacja w sposób dostępny ukazuje czytelnikowi istotę salezjańskości, pozwala lepiej zrozumieć i na nowo odkryć misję duchowej rodziny wielkiego wychowawcy młodzieży w Kościele. Taki był też zamysł autora, który kończąc wstęp napisał: „ucieszę się, gdy te strony pozwolą komuś trochę lepiej poznać księdza Bosko i bardziej go pokochać”.
Szkice o historii, duchowości i pedagogii ks. Bosko znajdą zapewne wdzięcznych czytelników przede wszystkim wśród członków Rodziny Salezjańskiej, wychowawców, młodzieży i wszystkich sympatyków dzieł salezjańskich. Stanowią wspaniałą lek-turę nie tylko na dziś, kiedy przeżywamy doniosłe chwile peregrynacji, ale także na kolejne dni i miesiące, kiedy w oratoriach, szkołach, parafiach, wśród młodzieży w charyzmacie naszego duchowego mistrza tworzyć będziemy nowe karty salezjańskich dziejów.