- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Skuteczna komunikacja
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Aktualność wychowawcza podwórka
- WYCHOWANIE. Przyjaciele pomagają wzrastać
- WYCHOWANIE - RODZICIELSKA TROSKA. Wolni od lęku
- ROZMOWA Z... Dziecko musi móc się zadrapać
- LISTY
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Podwórko księdza Bosko
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- SYSTEM WYCHOWAWCZY ŚW. JANA BOSKO. Wlać w serce nadzieję
- POD ROZWAGĘ. Walki Wschodu to religia
- POKÓJ PEDAGOGA. Lenistwo syna
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ
- BIOETYKA. Wojna przeciw słabym
- DUCHOWOŚĆ. Skarby dusz czyśćcowych
- MISJE. W gębie pytona
- MISJE. Film Chłopcy z Namugongo
- WEŹ KSIĘGĘ PISMA ŚWIĘTEGO. Piękno życia chrześcijan w Dziejach Apostolskich
- PRAWYM OKIEM. Księdzu to nie wypada!
WYZWANIA
ks. Andrzej Godyń SDB
strona: 3
Ten numer Don BOSCO poświęcamy podwórku. Św. Jan Bosko, kiedy opracowywał swój system wychowawczy z jego centralnym dziełem – oratorium, chciał, by było ono nie tylko „domem, który przygarnia, parafią, która ewangelizuje, szkołą, która przygotowuje do życia”, ale także „podwórkiem, gdzie spotykają się przyjaciele i żyje się radośnie”.
Podwórko i zabawa to kluczowa charakterystyka jego wychowawczego podejścia. Wielu świętych realizowało swoje powołania w kościołach, szpitalach, szkołach, domach opieki, ale nikt tak jak on nie przywiązywał wagi do podwórka jako miejsca wychowania i ewangelizacji. Znana jest zabawna historia jednego z wielu jego oryginalnych i „kontrowersyjnych” zachowań, kiedy, widząc na ulicy chłopców grających w kulki na pieniądze, ukradkiem podszedł zabrał im sakiewkę i zaczął uciekać (w sutannie!). W zakrystii najbliższego kościoła pozwolił się dogonić, natychmiast oddał pieniądze i szybko powiedział: „A jak już jesteśmy w kościele to odmówmy Zdrowaś Maryjo”, a zdębiali ze zdziwienia młodzi ludzie zaczęli automatycznie kontynuować modlitwę. Po czym, obracając sprawę w żart, zaprosił ich do swojego oratorium.
Dziś rola podwórka zmalała. Telewizja, Internet, MP-ileśtam, gry komputerowe są w stanie skutecznie wyprzeć nawet tak oczywistą rozrywkę chłopców, jak piłka nożna. Pewne jest, że bez koleżeńskich więzi dzieci dużo tracą. Naturalnie, nie należy być bezkrytycznym czy nieuważnym na to, jak i gdzie dzieci i młodzież spędzają czas, ale zastąpienie wychowania monitorem w przekonaniu, że dziecko przynajmniej jest na oku, jest złudną formą bezpieczeństwa.