- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Rozszerzająca się galaktyka
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Rozwinąć w dziecku muzykę
- WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA. Dwa oblicza
- WYCHOWANIE - RODZICIELSKA TROSKA. Wokół koła kwintowego
- WYCHOWANIE - Z DRUGIEJ STRONY. Moja pasja
- ROZMOWA Z... Chciałem brylować
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Narzędzie wychowawcze
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- GDZIEŚ BLISKO. Multikulturowy maj
- POD ROZWAGĘ. Medytacja i wizualizacja
- POKÓJ PEDAGOGA. Córka nie chce czytać
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ
- BIOETYKA. Paternalizm – autonomia a problem sumienia
- DUCHOWOŚĆ. Puste naczynie na skale
- MISJE. Za trzy minuty przyszłość
- MISJE. Spotkanie misjonarzy
- WEŹ KSIĘGĘ PISMA ŚWIĘTEGO.Łukaszowy obraz pierwotnego Kościoła
- PRAWYM OKIEM. Po co zmieniać to, co dobre?
POKÓJ PEDAGOGA. Córka nie chce czytać
Małgorzata Wianecka-Nowak
strona: 15
Moja córka zupełnie nie chce czytać książek, nawet lektur, mimo, że jak była malutka bardzo często jej czytałam. Jest jakiś sposób, żeby ją zachęcić?
Każdy człowiek, każde dziecko, aby podejmować jakiś wysiłek, działanie musi mieć motywację. Zadaniem motywacji jest pobudzanie entuzjazmu i ciekawości naszych dzieci, co powinno wywołać chęć do podejmowania również trudnych zadań. Być może dla Twojego dziecka takim właśnie trudnym zadaniem jest czytanie.
Jest wiele sposobów, aby próbować zachęcić dziecko do czytania. Istotne jest, aby były one atrakcyjne, ciekawe, zabawne. Staraj się unikać negatywnych sugestii, zdań podkreślających błędy czy niedoskonałości.
Możesz zacząć czytać swojemu dziecku ciekawą książkę, potem zapytać, czy jest ciekawe co będzie dalej i zachęcić do samodzielnego przeczytania dalszego ciągu. Możesz wprowadzić nowe zwyczaje, np. raz, dwa razy w tygodniu urządzaj kącik czytelniczy. Każdy domownik siada z własną książką i przez np. 30 min. ją czyta. Potem możecie porozmawiać o tym, co przeczytaliście, najlepiej przy pysznych ciastkach i herbatce.
Proponuj swojej córce gry i zabawy wymagające czytania. Możecie czytać dowcipy w gazetach, szukać ważnych wiadomości. Istotne jest, żeby Twoja córka widziała przez Twój przykład, że czytanie jest zabawne, przyjemne, miłe, ciekawe, warte wysiłku.