- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Ogień musi się rozprzestrzeniać
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Kiedyś to były bajki...
- WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA. Czy bajki jeszcze wychowują?
- WYCHOWANIE - RODZICIELSKA TROSKA. Wspólne czytanie to najlepsze wychowanie
- ROZMOWA Z... Ku spotkaniu z pięknem i mądrością
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Subtelna wrażliwość
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- GDZIEŚ BLISKO. Młodzieżowy Klub Recenzenta
- POD ROZWAGĘ. Od rzemyczka do koniczka
- POKÓJ PEDAGOGA. Zakup narkotyków
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ
- BIOETYKA. Ile warte jest ludzkie życie?
- DUCHOWOŚĆ. Jezus, czyli przypowieść o Ojcu
- MISJE. Siostra ze Wschodu
- MISJE. Blogi wolontariuszy misyjnych
- WEŹ KSIĘGĘ PISMA ŚWIĘTEGO. Ewangeliczne opowieści o zmartwychwstaniu
- PRAWYM OKIEM. Nie zabijaj – norma przestarzała
MISJE. Blogi wolontariuszy misyjnych
ks. Maciej Makuła SDB
strona: 19
Wolontariusz w krajach misyjnych zazwyczaj przeżywa szok poznawczy. Kultura, język, zachowania, zwyczaje – są często oddalone od polskich realiów bardziej niż to pokazują reportaże telewizyjne. Tam gdzie kamera jedzie na kilka dni, wolontariusz zostaje cały rok. Dobrze przygotowany, potrafi odkryć przed czytelnikiem swojego bloga interesujący skrawek świata.
Blog internetowy jest sposobem opisu rzeczywistości, która zachwyca, dziwi, irytuje, drażni. Bloger na misjach potrzebuje jedynie małej dawki prądu, Internetu oraz komputera, aby jego post przeleciał niekiedy kilkanaście tysięcy kilometrów nad oceanem i dotarł do odbiorcy w Warszawie, Grajewie, Szczecinie czy Radzyniu Podlaskim.
Wolontariusze misyjni z Międzynarodowego Wolontariatu
Don Bosco regularnie piszą blogi. Przeszli szkolenie, jak pisać teksty, aby przyciągały odbiorcę. Starają się krótkimi opowieściami obudzić w polskim czytelniku zmysł krytyczny wobec świata dzięki emocjom, które w ich tekstach przelewają się między zdaniami.
O czym piszą? O rdzawej ziemi ugandyjskiej, o różnicach kulturowych w Zambii, o realnych problemach dzieci ulicy w Peru. O zwyczajach bożonarodzeniowych na misjach, o pracy salezjanów i sióstr salezjanek w największych slumsach świata. O rozumieniu czasu w Afryce, o peruwiańskim podejściu do pracy, o świecie, w którym nie zawsze białe jest białe, a czarne jest czarne. Piszą o tęsknocie za Polską jako o kraju, na który nie powinniśmy narzekać.
Blogi wolontariuszy misyjnych z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego z Warszawy znaleźć można na stronach ekai.pl, bosko.pl oraz misje.salezjanie.pl.