facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2012 - styczeń
MISJE. Adopcja na odległość

ks. Maciej Makuła SDB

strona: 19



Jedną z form pomocy misjom jest „Adopcja na odległość”. W Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie, program ten działa od kwietnia 2001 roku pod hasłem: „Dajmy dziecku szansę nauki”. Jego celem jest edukacja. Dzięki programowi pomoc otrzymuje ponad jedenaście tysięcy dzieci i młodzieży z dziewiętnastu krajów świata. Opieką objęte są osoby w wieku od piątego do dwudziestego piątego roku życia.

Najważniejszym celem programu jest umożliwienie edukacji młodym ludziom, którzy z powodów ekonomicznych oraz trudnej sytuacji rodzinnej nie mają szans na zdobycie wykształcenia. Początkowo pomocą objęte były dzieci z Ugandy, Zambii i Kenii. Obecnie Salezjański Ośrodek Misyjny ma podopiecznych w dziewiętnastu państwach świata, w ponad pięćdziesięciu placówkach (Albania, Demokratyczna Republika Konga, Egipt, Gruzja, Kamerun, Kenia, Madagaskar, Malawi, Mongolia, Peru, Rosja, Rwanda, Sudan, Tanzania, Togo, Uganda, Ukraina, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zambia).

Do 2008 roku rodzice adopcyjni z Polski opłacali edukację jednego, znanego z imienia i nazwiska dziecka. W tym samym roku program został przekształcony w grupową „Adopcję na odległość”, która polega na finansowaniu nauki całej grupie czy klasie dzieci i młodzieży. Skąd ta zmiana? Głównym powodem była potrzeba uproszczenia zasad programu przy tak ogromnej liczbie dzieci. Dzięki zmianie okazało się możliwe bardziej efektywne wspieranie znacznie większej liczby potrzebujących. Dzięki niej misjonarze nie muszą już dokonywać często dramatycznych wyborów – komu pomóc, a komu tej pomocy odmówić.

Warunkiem przystąpienia do programu jest poznanie jego zasad i wypełnienie deklaracji uczestnictwa. Darczyńca zobowiązuje się do finansowego wsparcia najuboższych uczniów przez okres minimum jednego roku kalendarzowego.

Dziesiątki kolorowych segregatorów w biurze Adopcji kryją w sobie historie życia małych Peruwiańczyków, chłopców ulicy z Ugandy, dziewczynek z domu dziecka w Kenii czy wychowanków z sierocińca w Mongolii. Tysiące twarzy, różne kolory skóry, różne religie, ale wszędzie te same marzenia, które dzięki pomocy z Polski stają się rzeczywistością. Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie jest wdzięczny wszystkim Polakom, którzy od lat włączają się w pomoc najmłodszym i najbiedniejszym z całego globu ziemskiego.