- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Charyzmat idzie w świat
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Wychowanie w tradycji
- WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA. Niezbędna polskość
- WYCHOWANIE - RODZICIELSKA TROSKA. Nauczymy francuskich kucharzy robienia pyz
- ROZMOWA Z ... Z przeszłością w przyszłość
- GDZIEŚ BLISKO. Musieliśmy tu zostać
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Wierny tradycji
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- POD ROZWAGĘ. Ten czwarty
- POKÓJ PEDAGOGA. Ulec czy nie?
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ
- SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. Święto św. Dominika Savio
- MISJE. Misjonarz też człowiek
- MISJE. Poczuć i zrozumieć
- MISJE. Pożar
- ZDROWA MEDYCYNA. Terapia komórkowa
- DUCHOWOŚĆ. Z każdego pokolenia
- DUCHOWOŚĆ. Kapłaństwo kobiet?
- PRAWYM OKIEM. Brońmy prawdy o człowieku
WYZWANIA
ks. Andrzej Godyń SDB
strona: 3
Tradycja nie jest czymś martwym, ale żywym. Czymś, co mimo upływu lat, ma w sobie tyle siły życia, że warto to przekazywać dalej. W nieustannej ewolucji stopniowo pozbywa się tego, co nieważne, przypadkowe, niedobre, a ugruntowuje to, co najgłębiej wynika z ludzkiej natury, to czego potrzebują, czym mogą i chcą żyć ludzie w każdych czasach.
Pogarda dla tradycji, wiara w postęp odrzucający brzemię przeszłości, jest wykorzenieniem, które wcześniej czy później musi doprowadzić do uschnięcia organizmu. To nie przypadek, że ta część opiniotwórczych „elit”, która najbardziej odcina się od tradycji, jest też najbardziej skorodowana kompleksem niższości i gotowa bezkrytycznie przyjmować od innych społeczne, gospodarcze, obyczajowe wzory postępowania, nie rozumiejąc, że powstawały we wspólnotach o innym doświadczeniu historycznym, charakterze narodowym, emocjonalności, podejściu do wartości, religii – o innych tradycjach. Że to, co tam zadziałało (o ile zadziałało), tu może nie działać, a wręcz pustoszyć. Przeciwnie – to tradycja pozwala czerpać bezpiecznie także z doświadczenia innych, przyswajając bogactwo, a odrzucając to, co w naszych warunkach nie musi czy nie może być dobre.
Tradycja – to kotwica, która nadaje tożsamość narodom, społecznościom, rodzinom. Zagubienie tradycji nie tylko oznacza utratę przeszłości, ale też i przyszłości, bo to dzięki niej wspólnoty odnajdują sens i wiedzą, ku czemu chcą zmierzać. A wychowanie, to proces ukazywania wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie, tak by ożyły także dzisiaj. Być może najtrafniej ujął to Zbigniew Herbert: „Bądź wierny. Idź”.