- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Wychowanie i kultura
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Wzrastając w radości
- WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA. Źródła radości
- WYCHOWANIE - OKIEM RODZICA. W trosce o pogodę ducha
- ROZMOWA Z... Przestrzeń dla zaufania
- GDZIEŚ BLISKO. Zabawa trwa
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Prawdziwa radość
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- DUCHOWOŚĆ. Ukochać bezbronnego Boga
- DUCHOWOŚĆ. Jaka Pokuta
- POD ROZWAGĘ. Przedszkole okultyzmu
- SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. Warsztaty dziennikarskie
- MISJE. Jeżeli domu Pan nie zbuduje…
- MISJE. Modlitwa za prześladowany Kościół
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Służebnica Boża Małgorzata Occhiena Bosco
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ...
MISJE. Modlitwa za prześladowany Kościół
Katarzyna Dumańska Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu
strona: 19
Od kilku miesięcy wciąż dochodzą do nas tragiczne informacje o prześladowaniach chrześcijan w Indiach. Tylko do początku września br. zabito tam ponad 100 chrześcijan, którzy stanowią ok. 2,3% ludności tego kraju. Blisko 50 tys. schroniło się w lasach, 15 tys. skryło się w obozach dla uchodźców, zniszczono ponad 50 świątyń i wiele innych budynków.
83% z ponad miliarda mieszkańców Indii wyznaje hinduizm, 12% – islam, 2,3%. – chrześcijaństwo; pozostałe mniejszości to: buddyści, dżiniści i parsowie. Wydaje się jednak, że czasy tolerancyjnego współistnienia tych religii już minęły, a część hinduistów zapomniała o głoszonej przez Gandhiego filozofii „non violence”. Po objęciu władzy przez Indyjską Partię Ludową (BJP) w 1998 r. sytuacja między muzułmanami i chrześcijanami mocno się zaogniła. Rozpoczęły się ataki na chrześcijan, uważanych za przeszkodę w przekształceniu Indii w hinduistyczną teokrację. O ile w latach 1967-1996 doszło do ok. 40 antychrześcijańskich ataków, o tyle od dojścia BJP do władzy notuje się ich kilkaset rocznie. Od sierpnia 2008 r. fala prześladowań osiągnęła apogeum. Księża, zakonnice, chrześcijanie świeccy są zastraszani, bici, tortutowani i mordowani.
Wszędzie tam, gdzie rozlewa się krew męczenników, Kościół się umacnia – by okazać naszą solidarność i jedność z atakowanym Kościołem w Indiach, gromadźmy się na modlitwie. W ostatnich tygodniach w wielu kościołach naszego kraju odbywały się czuwania, adoracje, modlitwy w intencji ofiar prześladowań oraz ich sprawców. Zbliża się czas Świąt – dla nas zwykle radosnego oczekiwania na Narodziny Zbawiciela. Dla prześladowanych chrześcijan, to czas jeszcze większej próby – pamiętajmy o nich, uczestnicząc w świątecznych nabożeństwach i siedząc przy wigilijnym stole. Niech nasza modlitwa będzie wyrazem solidarności i jedności z cierpiącymi za wiarę.