- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Społeczne znaczenie salezjańskiego wychowania
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - SYSTEM ZAPOBIEGAWCZY. Wychowanie dziecka porzuconego
- WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA. Owoce odrzucenia
- WYCHOWANIE - OKIEM RODZICA. Wybraliśmy adopcję
- ROZMOWA Z... Dzieci z serca
- GDZIEŚ BLISKO. Taki dom
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Ojciec sierot
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- DUCHOWOŚĆ. Na andrzejki
- DUCHOWOŚĆ. Prawdziwa religia
- POD ROZWAGĘ. Fałszywe nuty
- SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. Młodsza siostra oratorium
- MISJE. Wychowanie po rosyjsku
- MISJE. Made in China i nie tylko
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Sługa Boży ks. Ignacy Stuchlý
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ...
DUCHOWOŚĆ. Prawdziwa religia
Natanael
strona: 13
Skąd można mieć pewność, że chrześcijaństwo jest prawdziwą religią i to chrześcijaństwo rzymskokatolickie? A może każdy światopogląd posiada swoją prawdę?
Można powtórzyć za jednym z teologów, że chrześcijaństwo właściwie nie jest religią, ale Osobą. Osobą Jezusa Chrystusa. Chrystus jest ostateczną odpowiedzią na wszelkie ludzkie pytania związane z sensem życia. Bogiem-Miłością, który z miłości do człowieka bierze na siebie jego zło, przyjmując cierpienie zwycięża śmierć i daje każdemu człowiekowi, który tego chce, uczestnictwo w życiu samego Boga. Żadna inna religia czy światopogląd nie dają tak kompletnej wizji sensu i takiej obietnicy życia po śmierci dla każdego człowieka, która łączy wszystkie aspekty człowieczeństwa: fizyczność, racjonalność, psychikę, relacje z innymi, duchowość, moralność.
Oczywiście każda religia odpowiada w jakimś zakresie na różne potrzeby ludzi różnych czasów i kultur i w tym sensie zawiera pewne prawdy, żadna jednak nie mówi, że Bóg jest miłością i żadna nie czyni tego w sposób równie uniwersalny, jak chrześcijaństwo.
Kościół rzymskokatolicki jest natomiast Kościołem apostolskim, czyli trwającym nieprzerwanie od czasów Chrystusa, pod opieką Ducha Świętego, zachowując w zmieniających się warunkach historycznych, prawdziwą naukę Chrystusa oraz celebrując nieprzerwanie Jego obecność w Eucharystii, o którym Jezus powiedział Piotrowi, że „bramy piekielne go nie przemogą”.
Natomiast sformułowanie, że każdy światopogląd posiada swoją prawdę jest mało precyzyjne i w konsekwencjach niebezpieczne, bo gdyby chcieć je przyjąć, to nie można by było potępić nawet najbardziej zbrodniczych ideologii.