- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Chleb życia
- WYZWANIA
- Spotkanie ze św. Dominikiem Savio
- ROZMOWA Z... Fascynujący radykalizm
- DUCHOWOŚĆ. Mistycyzm codzienności
- GDZIEŚ BLISKO. Pielgrzymka po Polsce
- WYCHOWANIE. Religia w wychowaniu
- WYCHOWANIE. Dojrzałość osobowa
- OKIEM RODZICA. Najlepszy Przyjaciel moich dzieci
- POD ROZWAGĘ. Mózg ubóstwiony czyli o supernauczaniu
- SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. Dzień patrona
- MISJE. Historia Józefa
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Zmiana warty w inspektorii warszawskiej
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Poznań wspólnota Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Poznań wspólnota Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Jan Gładysiak
strona: 21
Początki salezjańskiej wspólnoty zakonnej Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu są związane z powstaniem nowej parafii na Winogradach pw. św. Jana Bosko. W 1957 r. ustawiono krzyż i drewniany barak, który przez następne 30 lat służył jako kaplica. W 1966 r. mieszkający na tym terenie salezjanie utworzyli wikariat rezydialny, a w 1975 r. powstała samodzielna parafia.
W 1976 r. ruszyła budowa kościoła parafialnego dla liczącej ok. 40 tysięcy wiernych parafii. Świątynię oddano do użytku pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Charakterystyczny kształt kościoła, przypominający wielki namiot, jest widoczny z daleka i stał się symbolem Winograd. Dziś liczba mieszkańców parafii zdecydowanie się zmniejszyła, gdyż od 1 stycznia 2007 r. została utworzona nowa parafia pod wezwaniem św. Karola Boremeusza.
Duchowość salezjańska wpływa na charakter dzieł rozwijających się przy kościele. Dlatego sercem winogradzkiej parafii jest Oratorium, które ma do dyspozycji wyremontowane w ostatnich latach salki. Proponowane są proste formy zaangażowania, od kursów gitarowych i korepetycji po dyskoteki i wspólne wyjazdy. Z myślą o młodych działa także Salezjańska Wspólnota Ewangelizacyjna, Pustynia Miast, Salezjański Wolontariat Misyjny. W ostatnim czasie jeden z członków SMW udał się na placówkę misyjną do Afryki, a drugi pracował w wiosce o. Żelazka w Indiach. Sporo propozycji parafia ma także dla młodzieży chcącej rozwijać swoje umiejętności sportowe. Salezjańska Organizacja Sportowa prowadzi sekcje piłki nożnej i tenisa stołowego. W okresie wakacyjnym organizowane są akcje „Salezjańskie lato”. W tym roku zostało nią objętych ponad 300 młodych ludzi, którzy przebywali nad morzem, w górach, na obozie sportowym oraz uczestniczyli w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.
Prowadzone jest także Duszpasterstwo Akademickie „Don Bosco”. To w nim narodził się pomysł zorganizowania Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli, które stało się największym tego typu widowiskiem plenerowym w Europie i gromadzi tysiące widzów z całej Polski. Dla studentów jest także prowadzona bursa.
Przy parafii działa również Wspólnota Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic. Działają także grupy modlitewne Odnowy w Duchu Świętym, koła Żywego Różańca, koło Radia Maryja, które dwa razy do roku organizuje modlitewne Jerycho oraz Akcja Katolicka. Parafia może również pochwalić się działającym prawie od początku chórem Don Bosco.
Od kilku lat przy pa-rafii działa klub seniora „U salezjanów”, który organizuje wspólne wyjazdy i finansowaną przez miasto naukę obsługi komputera. W okresie zimowym czynna jest ponadto tzw. kuchnia dla ubogich, oferująca głodnym ciepłe posiłki.
Nową inicjatywą jest powstała w zeszłym roku Salezjańska Szkoła Podstawowa i Gimnazjum na os. Bohaterów II Wojny Światowej w Poznaniu.