- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Chleb życia
- WYZWANIA
- Spotkanie ze św. Dominikiem Savio
- ROZMOWA Z... Fascynujący radykalizm
- DUCHOWOŚĆ. Mistycyzm codzienności
- GDZIEŚ BLISKO. Pielgrzymka po Polsce
- WYCHOWANIE. Religia w wychowaniu
- WYCHOWANIE. Dojrzałość osobowa
- OKIEM RODZICA. Najlepszy Przyjaciel moich dzieci
- POD ROZWAGĘ. Mózg ubóstwiony czyli o supernauczaniu
- SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. Dzień patrona
- MISJE. Historia Józefa
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Zmiana warty w inspektorii warszawskiej
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Poznań wspólnota Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
GDZIEŚ BLISKO. Pielgrzymka po Polsce
emteem
strona: 10
W 150 lat od śmierci św. Dominika Savio kilkadziesiąt parafii salezjańskich w całej Polsce będzie gościć relikwiarz z doczesnymi szczątkami patrona ministrantów, matek oczekujących dzieci i bezpłodnych par. W kilkudziesięciu parafiach salezjańskich w całym kraju św. Dominik będzie w tych dniach obecny w sposób szczególny i w sposób szczególny będzie się wstawiał za tymi, którzy go o to poproszą.
Peregrynacja relikwii potrwa kilka tygodni. Rozpocznie się 8 września br. w warszawskiej bazylice salezjańskiej przy ul. Kawęczyńskiej, a zakończy 25 października br. w kościele św. Stanisława Kostki i św. Jana Bosko na krakowskich Dębnikach. Każda z parafii starannie się do tego spotkania przygotowała. Inspektorie ogłosiły konkursy o św. Dominiku. Ten ogłoszony przez inspektoriię krakowską np. konkurs przebiega 3-etapowo, w różnych kategoriach wiekowych, a nagrodami są wybrane przez zwycięzców turnusy wakacyjne na organizowanych przez salezjanów koloniach czy obozach i pielgrzymka do miejsc związanych ze św. Dominikiem.
Środowiska salezjańskie w Polsce pamiętają o św. Dominiku Savio nie tylko z okazji peregrynacji jego relikwii. Jego kult jest żywy, przede wszystkim jako patrona ministrantów. Wszystkie cztery inspektorie od kilkunastu lat organizują zjazdy ministrantów we wspomnienie liturgiczne św. Dominika Savio. W inspektorii warszawskiej takie spotkania nazywają się „Dominikalia” i od kilku lat organizowane są w Czerwińsku przez ośrodek Emaus. Trwają dwa dni i gromadzą kilkuset chłopców. W tym czasie odbywają się zawody sportowe, gry, zabawy. Są także konferencje formacyjne i przybliżające postać św. Dominika, stawiające go chłopcom za wzór. Podobne zloty ministrantów pod patronatem św. Dominika, gromadzące setki młodych, odbywają się także w Lądzie nad Wartą i w Twardogórze. W jeden z majowych weekendów miejsca te stają się wielką areną rozgrywek sportowych, są pełne gwaru, radości, sportowej rywalizacji, ale także zadumy nad życiem św. Dominika. W inspektorii krakowskiej z takich spotkań ministranckich z biegiem czasu powstało Inspektorialne Święto Młodości, które przyjęło nazwę „Savionalia”, pozostawiając św. Dominika Savio jako patrona. Data spotkania jest wyznaczona zwykle na początek maja w bliskości liturgicznych obchodów św. Dominika Savio.
Św. Dominik wychodzi także poza środowiska salezjańskie. Kilka lat temu został patronem Szkoły Podstawowej Nr 3 w Ostrzeszowie. „Był rok 2000, byłam uczestniczką jednej z pielgrzymek do Włoch organizowanych przez ks. Henryka Soboniaka – opowiada dyrektor szkoły Małgorzata Wilczak. – W rozmowie wspomniałam, że nasza szkoła obchodzi 10-lecie istnienia, ale mamy problem, bo nie możemy znaleźć odpowiedniego patrona. Ks. Soboniak ożywił się i powiedział, że zna właściwego patrona dla naszych dzieci – św. Dominika Savio”. Dominik nie był do tej pory znany środowisku szkolnemu Ostrzeszowa, ale ks. Soboniak kilka razy spotkał się z gronem nauczycielskim i w taki sposób zaprezentował postać tego młodego świętego, że większość nauczycieli zaakceptowała Dominika jako patrona. Uzyskano także akceptację władz miejskich i oświatowych. Obecnie w szkole corocznie obchodzony jest Dzień św. Dominika – dzień radości i sportu. Dzieci dobrze poznały tę postać dzięki pogadankom, wystawom, przedstawieniom. Zaakceptowały ją, a teraz czekają na spotkanie z Dominikiem. „Bardzo ucieszyliśmy się wiadomością, że w październiku św. Dominik nas odwiedzi. Oczekujemy go z niecierpliwością i wielką radością” – mówi Małgorzata Wilczak.
Od pewnego czasu są także podejmowane próby ożywienia w Polsce, do tej pory zupełnie u nas nieznanego, kultu św. Dominika Savio jako patrona matek w stanie błogosławionym i par bezpłodnych. Z okazji peregrynacji przygotowano szkaplerz i książeczkę z informacją o nim i modlitwami dla matek oczekujących dzieci. Będzie można je otrzymać w każdej parafii, którą nawiedzą relikwie św. Dominika. Być może ta peregrynacja pozwoli matkom oczekującym potomstwa poznać swojego orędownika.