- Zalecam miłość, cierpliwość, łagodność
- Od redakcji
- Wolontariusze pomagają zmienić świat
- Sudan: Buduje mnie wiara tych ludzi
- Zambia Niech i Tobie mały Joseph dodaje sił
- Peru Pierwsza linia walki między światem biedy a marzeniami o lepszym jutrze
- Mieliśmy jeden cel – dobrze wychować nasze dzieci
- Prezenty, nagrody i wychowanie. Dzieci i młodzież mają prawo do wielkiej miłości ze strony dorosłych, a nie do otrzymywania wielkich prezentów.
- Prezenty pod choinkę
- Nauczyciel: Zmęczony, ale nie wypalony
- Nie możemy być po dwóch stronach
- FaceBóg
- Boże Narodzenie słodkie jak miód
- Wolontariat księdza Bosko
- New Age w miejsce po chrześcijaństwie
- Czego chce od nas papież Franciszek
Od redakcji
ks. Adam Świta, salezjanin
strona: 3
W dzisiejszej sytuacji warto sięgnąć po książkę bł. Jana Pawła II „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, którą bliżej określa podtytuł: Odkupienie ciała a sakramentalność małżeństwa. Składa się ona z dwóch części. Pierwsza jest poświęcona analizie słów Chrystusa, który w rozmowie z faryzeuszami na temat jedności i nierozerwalności małżeństwa odwołuje się do „początku”. Część druga jest poświęcona analizie sakramentu poprzez tekst z Listu do Efezjan (5,21-23), który nawiązuje do biblijnego „początku” małżeństwa wyrażonego słowami Księgi Rodzaju (2,24): „opuści człowiek ojca swego i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem”.
Skoro kobietą i mężczyzną stworzył ich Bóg, to wpisana jest w nich zdolność do bycia ojcem i matką. I choć na przestrzeni dziejów wykonywanie zadań ulegało zmianom, to jednak nie macierzyństwo i ojcostwo. To grzech pierworodny sprawił, że jego konsekwencje dotknęły i tej sfery życia ludzkiego. Odejście od Pana Boga to próba poprawiania człowieka przez niego samego. Skutki są niejednokrotnie opłakane, co widać na przestrzeni dziejów.
Przed nami czas grudniowy. Niech pozwoli nam na powrót uczynić refleksję nad pięknem natury ludzkiej, którą odsłania nam przychodzący Chrystus jako Boże Dziecię.