- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Wielka Karta Królestwa
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - SYSTEM ZAPOBIEGAWCZY. KOEDUKACJA pomoc czy przeszkoda
- WYCHOWANIE - RODZICIELSKA TROSKA. Córki i synowie
- POKÓJ PEDAGOGA. Nieskromne reklamy
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ
- GDZIEŚ BLISKO. Różne domy – jedna rodzina
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Dla chłopców i dla dziewcząt
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- ONA I ON BOGACTWO RÓŻNIC. Bo on jest chłopem!
- ONA I ON BOGACTWO RÓŻNIC. Co nas dzieli, co nas łączy
- ONA I ON BOGACTWO RÓŻNIC. Kobieta w Kościele
- ONA I ON BOGACTWO RÓŻNIC. Być jak mężczyzna
- POD ROZWAGĘ. Wojownicy tańca
- ZDROWA MEDYCYNA - BIOETYKA. Albo in vitro, albo Komunia
- DUCHOWOŚĆ. Oblubieniec i oblubienica
- MISJE. Uzdrowienia są wtedy, kiedy jest modlitwa
- WEŹ KSIĘGĘ PISMA ŚWIĘTEGO. Trudne stronice Biblii
- PRAWYM OKIEM. Ani kroku w tył
WYZWANIA
ks. Andrzej Godyń SDB
strona: 3
Zadaniem wychowania jest ukształtowanie chłopców na odpowiedzialnych mężczyzn, a dziewczynek na odpowiedzialne kobiety. Wbrew różnym naiwnym wizjom, różne role społeczne mężczyzn i kobiet nie są wynikiem „stereotypów”, ale naturalną konsekwencją tego, że różnimy się budową fizyczną, strukturą psychiczną, sposobem wchodzenia w relacje...
Podjęcie ról mężczyzny i kobiety nie oznacza oczywiście dla niego bycia maczo, czy dla niej – nie wychylania się z kuchni. To dobrze, że współcześni ojcowie więcej czasu spędzają z dziećmi i dobrze, jeśli kobiety, które tego chcą, mogą pracować zawodowo (niedobrze, jeśli muszą). Źle, jeśli mężczyźni niewieścieją, a kobiety starają się imponować cechami (tymi najgorszymi), dotychczas uważanymi za męskie. Nie dlatego, że nie mają do tego prawa, ale dlatego, że pozbawiają siebie i innych tego, co męskość i kobiecość wnoszą w wychowanie dzieci, życie rodzinne, społeczne, a nawet w politykę.
Odpowiedzialność to gotowość odpowiadania za własne czyny, ponoszenia konsekwencji wyborów. Odpowiedzialny ojciec i odpowiedzialna matka są rodzinie równie potrzebni, choć każde odpowiada za nią inaczej. Jeśli oboje wśród trudów codzienności potrafią odnaleźć się we właściwych sobie rolach, ich dzieci będą wzrastały w poczuciu bezpieczeństwa, a kiedyś założą własne rodziny na podstawie wyniesionego z domu wzoru. Do tego jednak niezbędna jest miłość rozumiana nie jako przemijające uczucie, ale jako świadoma i dobrowolna decyzja bycia darem i gotowość przyjęcia daru drugiej strony.