facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2008 - czerwiec
DUCHOWOŚĆ. Jakie modlitwy

Natanael

strona: 13



Nigdy nie wiem czy wystarczająco długo się modlę. Jakimi modlitwami najlepiej się posługiwać w modlitwie porannej i wieczornej?

Mimo że jakość modlitwy jest sprawą raczej osobistej relacji z Bogiem, to jako przynależący do ludu Bożego posługujemy się modlitwami wspólnymi dla całej wspólnoty Kościoła. Takimi modlitwami są np. „Ojcze nasz” – modlitwa, której Jezus nauczył apostołów, kiedy zapytali go, jak należy się modlić, „Zdrowaś Maryjo” – najczęstsza modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej. Na pewno warto też dodać modlitwy: do Anioła Stróża, za zmarłych – „Wieczny odpoczynek” oraz wezwanie do własnego patrona lub patrona dnia. To pewne minimum, którego uczymy się od dziecka, ale wraz ze wzrostem w wierze dobrze jest modlić się także innymi modlitwami zalecanymi przez Kościół – różańcem (choćby dziesiątkiem), litaniami do Jezusa i świętych, modlitwą Anioł Pański czy Koronką do Miłosierdzia Bożego. Oczywiście nie wszystkie je trzeba odmawiać naraz, niektóre są szczególnie zalecane na określone pory dnia (np. Anioł Pański o 6.00, 12.00 i 18.00, Koronka o 15.00, Apel Jasnogórski o 21.00). W różnych okolicznościach ważne są też krótkie westchnienia do Boga i świętych – tzw. akty strzeliste.

Jednak uprzywilejowaną modlitwą Kościoła jest modlitwa brewiarzowa, czyli Liturgia Godzin. Jest czymś więcej niż modlitwa indywidualna, bo jak sama nazwa wskazuje jest liturgią, nawet jeśli odmawiana samemu w domu. Kapłani mają obowiązek odmawiania całego brewiarza, osoby konsekrowane na ogół przynajmniej jego części, ale jest to modlitwa, którą Kościół gorąco poleca także do wspólnego odmawiania np. przez małżonków, w rodzinach oraz grupach duszpasterskich i ruchach religijnych. Jeśli nie posiada się brewiarza można znaleźć modlitwy brewiarzowe na właściwe pory dnia w Internecie: www.brewiarz.katolik.pl.