- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Ewangelizować wychowując
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - SYSTEM ZAPOBIEGAWCZY
- WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA. Wygrać życie czyli o mentalności zwycięzcy
- WYCHOWANIE - OKIEM RODZICA. Zdrowie i nie tylko
- ROZMOWA Z... Jestem pasjonatem sportu
- GDZIEŚ BLISKO. Mecz u stóp Wspomożycielki
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Wyczyn czy zabawa?
- Błyskawiczny kurs modlitwy
- DUCHOWOŚĆ. Ufać Tobie
- DUCHOWOŚĆ. Jakie modlitwy
- POD ROZWAGĘ. Astrologia
- SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. MSG - co to takiego?
- MISJE. Uśmiech kosztuje mniej od elektryczności
- MISJE. Sprawiedliwy handel
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Salos
- CHOWANIE. Ruiny autorytetów
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ...
DUCHOWOŚĆ. Jakie modlitwy
Natanael
strona: 13
Nigdy nie wiem czy wystarczająco długo się modlę. Jakimi modlitwami najlepiej się posługiwać w modlitwie porannej i wieczornej?
Mimo że jakość modlitwy jest sprawą raczej osobistej relacji z Bogiem, to jako przynależący do ludu Bożego posługujemy się modlitwami wspólnymi dla całej wspólnoty Kościoła. Takimi modlitwami są np. „Ojcze nasz” – modlitwa, której Jezus nauczył apostołów, kiedy zapytali go, jak należy się modlić, „Zdrowaś Maryjo” – najczęstsza modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej. Na pewno warto też dodać modlitwy: do Anioła Stróża, za zmarłych – „Wieczny odpoczynek” oraz wezwanie do własnego patrona lub patrona dnia. To pewne minimum, którego uczymy się od dziecka, ale wraz ze wzrostem w wierze dobrze jest modlić się także innymi modlitwami zalecanymi przez Kościół – różańcem (choćby dziesiątkiem), litaniami do Jezusa i świętych, modlitwą Anioł Pański czy Koronką do Miłosierdzia Bożego. Oczywiście nie wszystkie je trzeba odmawiać naraz, niektóre są szczególnie zalecane na określone pory dnia (np. Anioł Pański o 6.00, 12.00 i 18.00, Koronka o 15.00, Apel Jasnogórski o 21.00). W różnych okolicznościach ważne są też krótkie westchnienia do Boga i świętych – tzw. akty strzeliste.
Jednak uprzywilejowaną modlitwą Kościoła jest modlitwa brewiarzowa, czyli Liturgia Godzin. Jest czymś więcej niż modlitwa indywidualna, bo jak sama nazwa wskazuje jest liturgią, nawet jeśli odmawiana samemu w domu. Kapłani mają obowiązek odmawiania całego brewiarza, osoby konsekrowane na ogół przynajmniej jego części, ale jest to modlitwa, którą Kościół gorąco poleca także do wspólnego odmawiania np. przez małżonków, w rodzinach oraz grupach duszpasterskich i ruchach religijnych. Jeśli nie posiada się brewiarza można znaleźć modlitwy brewiarzowe na właściwe pory dnia w Internecie: www.brewiarz.katolik.pl.